Pyxie Dust 2016 donosi radionice, pokuse i vježbe rješavanja IT problema, isprobavanje novih tehnologija i primjenu kreativnosti na ideje koje polaznice same donose, a djevojkama će na Pyxie Dust događaju u Zadru pomoći mentori i gosti, poput Tine Lee Odinsky-Zec, direktorice centra za inovacije i poduzetništvu pri Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa te Ricarda Alamire, stručnjaka za promišljanje dizajna iz Madrida koji će voditi svoju slavnu dizajnersku radionicu te Mateje Hržice, studentice elektrotehnike, koja će, osim praktične radionice, s djevojkama podijeliti i svoja iskustva o tome kako je biti jedina djevojka na postdiplomskom studiju elektrotehnike.
Ovakva dvodnevna događanja za tinejdžerice, koja ih osnažuju da se obrazuju i razvijaju u STEM područjima, već su se ove godine vrlo uspješno održala u Osijeku i Zagrebu.
“Ovo je prvi puta da Pyxie Dust dolazi u Dalmaciju, ali ne i prvi put da to činim ja. Obožavam Zadar, ne samo zato što spaja dvije stvari koje jako volim znanost i glazbu kroz svoje fantastične morske orgulje, već i zato što sam u Zadru svaki puta dobila najbolji poklon - odličan provod! Pa mu se odlučila za to odužiti i to je glavni razlog zašto smo odabrali Zadar kao jedan od tri hrvatska grada u kojima će se odvijati Pyxie Dust 2016,” izjavila je Josephine Ida Zec, petnaestogodišnjakinja iz Zagreba koja je pokrenula projekt Pyxie Dust radionica usmjerenih na popularizaciju znanosti i tehnologije među djevojkama i djevojčicama u Hrvatskoj.
Tinejdžerske su godine ključan moment jer istraživanja o razlikama u zastupljenosti između muškaraca i žena u STEM područjima pokazala su kako je upravo to razdoblje kada većina mladih ljudi razvija želju o području daljnjeg obrazovanja.
Gender Gap Survey Svjetskog ekonomskog foruma iz 2014. izvještava da je od svih studenata koji u Hrvatskoj studiraju neki od STEM programa svega 33% žena, a jedan od razloga je to što su hrvatske djevojke uvjerene da to nije za njih. Josephine Ida Zec, koja voli kodirati i stvarati, zna da to nije tako, jer je to i sama naučila na konferenciji EuroPython u Berlinu te događaju Django Girls, zbog kojih je shvatila koliko u savladavanju STEM predmeta pomaže učenje na ležerniji i zabavan način. To joj je dalo ideju da pokrene zabavne, kreativne i interaktivne Pyxie Dust radionice koje nadahjuju djevojke da se iskušaju, ali i krenu profesionalno baviti STEM područjima (znanost, tehnologija, inženjerstvo, matematika).
Facebook: http://www.facebook.com/pyxiedustproject
Tekst i foto: press
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti