Program obilježavanja Međunarodnog dana muzeja ove godine odvija se pod zajedničkim nazivom Muzeji i kulturni krajolici. Njime se tematiziraju "mjesta" koja utjelovljuju neraskidivu vezu između materijalne i nematerijalne baštine na određenom području, bez obzira na njegovu veličinu, i tako s vremenom postaju "mjesta" identiteta.
U sklopu 21. Edukativne muzejske akcije Klik na kulturni krajolik, koja traje od 18.4. do 18.5.2016. u povodu obilježavanja Međunarodnog dana muzeja, Pedagoški odjel MSU-a pripremio je raznovrsna i brojna događanja, izložbe, radionice i prezentacije pod naslovom Mama, kupi mi robota!, aludirajući na poznatu pjesmicu iz kasnih pedesetih Mala djevojčica (Tata, kupi mi auto...)“ i prve naznake potrošačke kulture u našoj sredini. Ulogu oca iz kasnih pedesetih u velikoj mjeri danas preuzima ekonomski neovisna mama, pa smo je zbog toga i stavili u naslov našeg programa.
Početkom šezdesetih godina prošlog stoljeća digitalni svijet u kakvom danas živimo tek je poprimao prve naznake. Prva računala bila su velika poput sobe. Kako i zašto su kompjutori i robotika ušli u svijet umjetnosti?
Brojni umjetnici toga vremena, od kojih su mnogi pripadali međunarodnom umjetničkom pokretu Nove tendencije, sa sjedištem u Zagrebu, zapravo su bili inženjeri, matematičari i znanstvenici. Zanimalo ih je povezivanje znanosti, filozofije, tehnologije i umjetnosti. Mnoga važna pionirska djela tog razdoblja nalaze se danas u stalnom postavu MSU-a. Ona predstavljaju nezaobilazni kulturni krajolik suvremene hrvatske i međunarodne umjetnosti.
U vodstvima i radionicama nudi se poseban doživljaj Novih tendencija kroz robotiku i druge neobične igračke pomoću kojih će se sastaviti, pokrenuti i „elektrizirati“ crteži, slike i modeli.
Autorice projekta: Nada Beroš i Hana Librenjak
Radionice programa Edukativne muzejske akcije su besplatne.
Potrebne su prijave na e-mail:eduakcija@msu.hr
IZLOŽBA: GraviTrain / 19.4.-18.5.2016./ Predvorje MSU-a
U predvorju Muzeja će biti postavljena interaktivna kinetička instalacija Dubravka Kuhte, novomedijskog umjetnika. Instalacija GraviTrain – gravitacijski vlak, interaktivni je rad-igračka koji pozornost plijeni i kretanjem i promatranjem djelovanja gravitacije. Kako autor kaže, riječ je o kinetičkom prostornom crtežu koji kroz različite vrste gibanja propituje osnovne zakone fizike te silu gravitacije. Kretanja kugli proizvode raznolike ritmičke zvukove koji u praćenju njihova kretanja, osim vida aktiviraju i organ sluha promatrača, a ponekad traže od promatrača da vrate „nestašnu“ kuglu koja je iskočila iz „tračnica“ u GraviTrain.
Svako je kretanje oduvijek privlačilo ljude, posebno ako je riječ o kretanju koje nije programirano, nego ovisi o gravitaciji i nizu ostalih faktora u prostoru u kojem se instalacija nalazi. Zanimljivo je gledati međusobnu interakciju kuglica kao i interakciju gledatelja s kuglicama kada neka od njih isklizne.
Otvorenje izložbe je u utorak, 19.4.2016. u 18 sati. Izložba se održava u predvorju Muzeja suvremene umjetnosti.
RADIONICE I PREZENTACIJE ROBOTIKE:
Roboti iz galaksije Hrelić / Subota, 23.4.2016. od 15 do 18 sati/ Školica / 7 – 15 godina
Na kreativnoj radionici Roboti iz galaksije Hrelić će se izrađivati robotolike skulpture od reciklirane i stare elektronike. Otkrivat će se što se sve nalazi u svakidašnjim uređajima poput odbačenih tostera, grijača za vodu ili starih hladnjaka sa smetlišta. Ući će se u umove umjetnika iz pokreta Nove tendencije, čiji se radovi nalaze u stalnom postavu, i stvarat ćemo poput njih - istražujući i eksperimentirajući!
Prvo ćemo takve uređaje rastaviti i saznati od čega se sastoje i kako oni uopće rade, što ih pokreće i kako funkcioniraju, a zatim će uslijediti igra s dijelovima iskopanima iz misteriozne utrobe poznatih kućanskih aparata.
Voditelj radionice: Tomislav Zidar - Djuvedj, dizajner
Roboti, spasioci umjetnosti / Subota, 30.4.2016. od 15.30 do 19.30 sati / Predvorje / svi uzrasti
Koju ulogu imaju roboti u muzeju? Je li umjetnost u opasnosti? Mogu li je roboti spasiti? Ako da, kako je to moguće? U suradnji s naprednih hrvatskim robotičarima pokušat će se doći do odgovora. Ovi će robotičari prezentirati svoje vještine i znanja s kojima su osvojili zlatne medalje diljem svijeta.
U Muzeju će se kroz druženje s vršnjacima, igru i razgovor učiti o robotici i saznati kako je povezana sa suvremenom umjetnošću. Također će djeca vidjeti kako današnji roboti prate ravne crte, zaobilaze prepreke i spašavaju žrtve!
Voditelji prezentacije: Ivica Kolarić u suradnji s udrugom Hrvatskog društva za robotiku te udrugom Robofreak i naprednim hrvatskim robotičarima.
Elektrizirajmo legiće! / Subota, 7.5. i 14.5.2016. od 15 do 17 sati / Školica / 7 – 15 godina
Što se krije u postupku elektriziranja Lego kockica? Kako ćemo ih naučiti da same govore, kreću se i crtaju? Da postanu pravi roboti u obliku pauka, zmije, vozila? Na ovoj radionici slagat će se robot koji crta i to koristeći legice i flomastere, nakon nadahnuća radovima umjetnika kompjutorske grafike iz stalnog postava - Zbirki u pokretu.
Pomoću računala robot će crtati željenu sliku. Kako to ne bi radio u tišini, za vrijeme crtanja robot će i pjevati – i to ne bilo kako, već će oponašati dječje glasove! I najvažnije, crtež koji napravi vaš robot djeca će moći ponijeti kućama i „izložiti“ ga u malom izložbenom salonu, iznad kreveta ili radnog stola.
Voditelji radionice: Tomislav Jagušt i Ivan Kunović
Neki od mojih omiljenih umjetnika su roboti / Srijeda, 18.5.2016. od 14 do 18 sat/ Školica / 8 – 12 godina
Tko kaže da roboti ne mogu biti kreativni? Svakoga dana čitat će se nove vijesti o kreativnosti robota i programa umjetne inteligencije. Pridružite se i vi u istraživanju uzoraka, boja i pokreta uz pomoć robotike i programiranja po uzoru na kompjutersku grafiku iz stalnog postava MSU-a.
Ova radionica odvija se na engleskom i hrvatskom jeziku i predstavlja jedan od način učenja engleskoga jezika kroz umjetnost. Iako je predznanje engleskoga poželjno, nije neophodno.
Voditelj radionice: Jonathan Roberts, umjetnik
Tekst: Muzej suvremene umjetnosti
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Postavite djetetu jedno pitanje i provjerite kakav ste roditelj
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke