Na današnji dan, 2. travnja, obilježava se Svjetski dan autizma. Danas se prosječno rađa 4-10 djece s autizmom na svakih 10 000 poroda, a u Hrvatskoj prema procjena ima između 8 i 12 tisuća oboljelih, iako je registriranih tek 1 461.

Udruga za autizam smatra kako samo u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji ima oko dvije tisuće oboljelih. Prave statistike zapravo ne postoje jer se velik broj osoba s autizmom krije pod mnogobrojnim drugim dijagnozama.

Autizam je razvojni poremećaj mozga koji je vrlo često nasljedan. Rano otkrivanje vrlo je važno za pravovremenu reakciju kvalitetnim i usmjerenim vježbama koje mogu pomoći djetetu da stekne određene socijalne vještine. Kod težih oblika autizma vrlo su male vjerojatnosti da će dijete moći voditi samostalan život, dok je kod blažih oblika to moguće.

Teži oblici mogu biti popraćeni mentalnom retardacijom, ponavljajućom motorikom i jako otežanom komunikacijom s okolinom. Vrlo je važno na vrijeme prepoznati simptome. Blaži oblik autizma često ostaje neotkriven, a popraćen je vrlo lošom sposobnošću ostvarivanja osjećaja prema drugima, djeca s autizmom nemaju klasičnu potrebu zbližavanja, nisu spremni na promjene i najčešće nemaju nikakvu potrebu za istraživanjem novih stvari što je odlika zdrave djece.

Simptomi autizma kod male djece

- dijete ne uspostavlja kontakt očima s roditeljima

- ne može pratiti pokrete bližnjih

- dijete se ne odaziva na svoje ime, iako na ostale zvukove iz okoline reagira

- dijete je nezainteresirano za drugu djecu, ali i plišane igračke

- dijete zaostaje u socijalnom razvoju

- mogući su problemi sa spavanjem, teško uspavljivanje i česta noćna buđenja

Kod dijela djece oboljele od autizma uočen je i slabiji mišićni tonus.

Udruga poziva da se pridružite programu. Na Trgu bana Josipa Jelačića bit će postavljen štand s edukativnim materijalima u kojima možete pronaći savjete kako ostvariti što bolju komunikaciju s djetetom s autizmom.

Tekst: M.T. www.index.hr/mame