Čak jedna trećina djece osnovnoškolske dobi nikad nije čula za dječja prava, ostali ponešto, a najmanje o poštivanju dječjih prava znaju djeca između sedam i 10 godina, pokazalo je istraživanje koje je za UNICEF 2014. godine provela agencija Ipsos Puls. Istraživanje je pokazalo i da djeca slabo sudjeluju u donošenju odluka koje se njih tiču. Čak 75 posto djece je reklo da se prilikom donošenja odluka u školi njih ne pita za mišljenje. Još ih se manje pita za odluke koje ih se tiču u njihovim zajednicama. Ako se djecu i traži neko mišljenje, uglavnom se radi o biranju „predsjednika“ razreda.
Zbog toga je UNICEF nakon računalne igre „Čovječe ispravi se“ koju je dosad odigralo 1500 djece, napravio i društvenu igru koju je poklonio svim knjižnicama u Hrvatskoj koje imaju dječje odjele. Na adresu svake od 220 knjižnica ovih dana stižu po dva primjerka zanimljive društvene igre uz koju će djeca na zabavan način učiti koja su njihova prava i kako ih mogu ostvariti. Igrajući ovu igru, djeca će otkriti zašto su prava jako važna, što su potrebe, a što želje, kakva sve prava postoje i još puno toga. Ono što nauče u igri, moći će primijeniti u životu.
Igra sadrži igraću ploču s 55 polja, 48 kartica s pitanjima o dječjim pravima, 8 kartica s dječjim pravima, 4 figurice za pomicanje po poljima, 1 kockicu za određivanje pomaka figurica i UN-ovu Konvenciju o pravima djeteta. Upravo je 25 godina Konvencije bio i povod za izradu igre koju su sa svojom djecom među prvima isprobale UNICEF-ove ambasadorice Bojana Gregorić Vjezović i Maja Vučić, kao i hokejaši Medveščaka Dario Kostović i Mark Owuya.
Igru je ilustracijama opremio nagrađivani ilustrator i grafički dizajner Vedran Klemens.
Računalna verzija igre „Čovječe, ispravi se!“ dostupna je na http://covjeceispravise.unicef.hr/
Tekst i foto: UNICEF
10 citata Anne Frank koje svaka djevojčica treba pročitati
Mama pokazala kontroverzni trik kojim potiče dijete na kućanske poslove: Mnogim roditeljima ne sviđa se ideja
Odrasli su skupa, imaju iste roditelje: Zašto braća i sestre imaju drugačiji doživljaj djetinjstva?
Serija 'Adolescencija' šokirala svijet: Otkrila tajno značenje popularnih emotikona, ali i novih izraza
7 japanskih tehnika za brzo učenje: Zbog ovih jednostavnih trikova njihovi učenici su među najboljima