Kad pogledamo neku generaciju, obično se ističu određena imena. Na primjer, ako ste generacija rođena oko 1980-e vjerojatno ste u školi imali puno Ivana, kako djevojčica tako i dječaka. Ako ste rođeni sredinom 20. stoljeća, sigurno ste poznavali puno žena s imenima Marija i Mirjana. Ako ste pak imali djecu u ranim 2000-ima, velika je vjerojatnost da ste za svoju djevojčicu odabrali ime Lucija, a za dječaka Luka.
Tvrtka Mireo izradila je zanimljivu interaktivnu kartu Hrvatske na kojoj možete jasno vidjeti koja su ženska i muška imena bila najčešća po svakoj županiji i to rođenih u svakoj poznatoj generaciji od Silent Generation (rođeni 1929 i ranije te u 1930-ima), Baby Boomers (rođeni 1940-ih do '60-ih), Generacije X (rođenih 1970-ih), Milenijalaca (rođenih 1980-ih do kasnih 1990-ih) pa sve do Generacije Z (rođenih 2000-e do 2010-ih).
Tiha generacija ona je koja je rođena između dva svjetska rata, a daleko najčešće žensko ime koje se tad davalo rođenim djevojčicama bilo je Marija. Ovo ime drži tron u svim županijama u Hrvatskoj, a isto vrijedi i za generaciju Baby boomera, odnosno ljudi rođenih nakon Drugog svjetskog rata. U godinama do 1929. u dvije županije pojavljuje se i ime Ana, dok se u 1950-ima u jednoj županiji na prvom mjestu pojavljuje ime Marica.
Od 1960-ih godina, iako se još uvijek radi o Baby boomerima, Marija je na prvom mjestu u većini županija, ali u nekima prevladava Mirjana. Upravo Mirjana preuzima tron u nekoliko županija u 1970-ima, ali karta postaje raznolikija, jer u nekoliko županija prevladavaju Sanja, Sandra, Ivana i Ana.
Milenijalci su Ivan i Ivana, dok su kod generacije Z popularna kratka imena
S generacijom milenijalaca kreće i vladavina Ivana, u ženskom i muškom obliku, a isto vrijedi i za 1990-e.
Generacija Z odnosi se na djecu rođenu na prijelazu i početkom 21. stoljeća, a tada je najpopularnije ime za djevojčice Lucija, no u nekim županijama to su Ana i Lana. Od 2010-ih kreće popularnost kratkih imena od 3 slova, pa tako Mia drži prvo mjesto u većini županija, a uz nju tu je i Petra.
Kod muškaraca rođenih u godinama Tihe generacije najpopularnije ime je Ivan, ali i Stjepan, Ante i Antun te Josip. Kod Baby boomera rođenih u 1950-ima Ivan prevladava u većini Hrvatske, dok je u većem dijelu Dalmacije najčešće ime Ante. Od 1960-ih situacija se mijenja, naime, iako Ivan drži prvo mjesto u nekim županijama, na prvo mjesto u više županija dolazi Željko te Ivica. U 1970-ima ponovno se vraća Ante, a na prvom mjestu u nekoliko županija su Mario te Ivica.
Milenijalci su kao i kod ženskih imena, najčešće muškarci s imenom Ivan jer upravo ovo ime na prvom je mjestu u većini županija rođenih u 1980-ima. I u 1990-ima je situacija slična no u sjevernoj Hrvatskoj na prvom mjestu pojavljuje se Marko.
Kod djece rođene u generaciji Z najčešće muško ime je Luka, uz Ivan.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće
Petra Kurtela zabranila rođendanske poklone za sina
Nova psihološka studija otkrila da je ova vrlina ključ uspješnog roditeljstva