U najljepšem smo dobu godinu darivanja, dobu kad pokazujemo bliskost, povezanost, zajedništvo… Kad darivamo najmilije, pokazujemo im što nam znače, koliko mislimo na njih i šaljemo poruku ljubavi. Evo pravila koje je dobro imati na umu...
Neka poklon bude primjeren trenutku i osobi. Nije isto odabirete li blagdanski dar za osobu iz obitelji ili poslovnog okruženja. Ukoliko je riječ o osobi s kojom poslovno surađujete, poštujte korporativna pravila jer kupnja dara i sama prezentacija važni su koraci koji mogu pomoći ili odmoći budućim poslovnim odnosima.
Dar mora biti primjerene vrijednosti. Preskupi previše obvezuju, a jeftini šalju krive poruke o imidžu poduzeća. Vrlo je važan prvi dojam, pa je preporuka uz dar priložiti i prigodnu čestitku koja može biti i unaprijed pripremljena za sve klijente s već otisnutim riječima zahvale i lijepih želja. Bliskim suradnicima možete dopisati i osobnu poruku ili umjerenu šalu.
Važno je darivati s mjerom. Poanta blagdanskih darova je pokazati da smo mislili na osobu koju darivamo, važna je nota osobnosti, neka skrivena poruka. Kod božićnog darivanja dobro je “čitati između redaka”, iznenaditi dragu osobu sitnicom o kojoj tako dugo razmišlja.
Što ako osobu ne poznajete najbolje? Ako ste odlučili za blagdane darivati osobu koju ne poznajte dobro, raspitajte se o njezinom ukusu. S nekim univerzalnim darovima, poput kvalitetnog vina, paketa eko proizvoda, maslinova ulja, ne možete pogriješiti. Iako mnogi misle kako je knjiga univerzalan dar, prema bontonu darivanja to ipak nije tako. Knjigu bi bilo dobro darivati osobama s kojima smo u posebnoj vezi I čiji čitalački ukus dobro poznajemo. Prilikom darovanja knjige obavezno upišite posvetu. Ukoliko niste sigurni ima li osoba koju darujete tu knjigu, umotajte je bez posvete, a kad saznate da je poklon ‘pogođen’ u knjigu obavezno upišite lijepe riječi, datum i ne zaboravite potpis.
Važno je i kako ćete umotati poklon. Originalno umotan dar već je poruka sama za sebe, stoga dajte mašti na volju, ali također promišljajte o osobi kojoj je dar namijenjen te ukrasni papir ili ktija neka budu u bojama i stilu te osobe. Najneugodnije što vam se može dogoditi prilikom darovanja nekoga je da ste na svom poklonu ostavili cijenu. Uvijek se sjetite skinuti cijenu, ili ako je cijena tiskana na omotu, preko nje nalijepite naljepnicu. Prema bontonu, postoje i pokloni koje nije poželjno darivati, poput kaktusa, vage, noževa, opreme za vježbanje.
A kako dostaviti poklon? Ovih blagdana svoje darove možete poslati dostavom preko Paket24 usluge Hrvastke pošte. Jedino Paket24 preuzima pošiljke u cijeloj Hrvatskoj i isporučuje više od 97% paketa za manje od 24 sata, a osim dostave na kućnu adresu, korisnici usluge Paket24 odsad mogu odabrati i dostavu na paketomat! Tako ćete uštedjeti vrijeme, a uslugu je moguće koristiti kad god želite. Naime, slanje paketa s jednog paketomata na drugi moguće je u bilo koje doba dana i noći. Osim toga i pošiljka se može pokupiti kad god vam odgovara.
*Sadržaj donosimo u suradnji s Hrvatskom poštom.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti