Iako na prvi pogled ‘Free Guy’ djeluje kao još jedan film koji propagira nasilje, začudo radi se o potpuno suprotnome! Osuđuje nasilje, ali i nudi rješenja kao alternativu nasilju i kao takav nameće se kao neobičan akcijski obiteljski film (pogotovo za djecu koja vole video igre).
Stoga ga i preporučamo nešto mlađoj dobi 10+ umjesto službenih 12+. Radnja se odvija u izmišljenom gradu Free City koji je kombinacija ekstremne idile i nasilja, sa stanovnicima strogo programiranih uloga koji zapravo žive u video igri.
Kada jedan pozadinski lik odluči promijeniti svoj život, svojim nenasilnim stavovima počne utjecati i na ljude u pravom svijetu. Iako film obiluje akcijskim prizorima i nasiljem, nisu brutalni kao u drugim filmovima, već sterilizirani (nema krvi niti mračnog tona). Štoviše, zahvaljujući grafikama i (crnom) humoru jasno se daje do znanja da se radi o izmišljenom svijetu video igre. Nažalost, u filmu se potpuno nepotrebno koristi psovanje i neprikladne seksualne šale. Prije bi odgovarale filmu ‘Deadpool’ jer se ovdje ipak ne radi o filmu za odrasle. To su zapravo jedine zamjerke filmu, koji inače progovara i o životima ‘pozadinske’ radničke klase, preuzimanju odgovornosti za vlastiti život, te duhovnom buđenju. Dakle, podosta zanimljivih tema za edukativni razgovor s djecom nakon filma.
Za djecu: 10+.
Za roditelje: Unatoč kopiranju filmova poput “Matrix“, “Oni žive“, “Beskrajni dan” i “Tron“, film je dovoljno zabavan, zanimljiv i neobičan, kako vizualno tako i dramaturški. Kao takav nebi trebao biti dosadan roditeljima, pogotovo kad se doda mala doza crnog humora.
Nasilje: Film se odvija u svijetu video igara i prikazan je sterilizirano bez obzira radi li se o upucavanju pištoljima ili eksplozijama i to uglavnom potpuno bez krvi (ima je u samo nekoliko pozadinskih prizora ili izvan kamere). Djeluje dosta bezazleno, za razliku od mnogih video igara kojima se mala djeca danas izlažu.
Zastrašujući prizori: Kompjuterske grafike i komični prizvuk steriliziraju nasilne prizore, pa kod djece naviknute na video igre nebi trebali biti zastrašujući. Iskaču crnohumorni prizori iznenadnog gaženja kompjuterskog lika vlakom i automobilom. Mlađu djecu bi mogao uznemiriti i prizor u stvarnom svijetu, gdje jedan od likova sjekirom razbija kompjutere.
Rječnik: Nepotrebno psovanje pojavljuje se 10-ak puta i potpuno je nepotrebno kad u jednoj sceni psuje djevojčica iz pravog svijeta. Neke psovke doduše nisu prevedene na hrvatski, barem ne onako sočne kakve su na engleskom.
Seks: Iako ima samo nekoliko seksualnih aluzija za odrasle, potpuno su neprikladne jer narušavaju stil filma. Riječ je seksualnim komplimentima i pokudama, o igrama riječi na temu oralnog seksa, sugestivnim fizičkim dodirima... Napravljena su s komičnim efektom, što će u kombinaciji sa zamršenom igrom riječi djeci teško biti uopće razumijeti.
Tempo: Film ima podosta akcijskih prizora, ali je tempo dosta umjeren.
Tekst: Tihoni Brčić, Najsretnija beba Hrvatska
Foto: Najsretnija beba Hrvatska
Ova 3 horoskopska znaka su cijelog života vezana za majku: Jedan se baš nikad neće odvojiti od nje
Trebaju li djevojčice ispod haljine nositi kratke hlačice?
Nova istraživanja otkrila da jedinci imaju bolje mentalno zdravlje, ali zbog jednog specifičnog razloga
Kako princ Louis izgleda na sedmi rođendan: Kate Middleton prekinula važnu tradiciju
6 problematičnih ponašanja kod djece koje roditelji ne smiju ignorirati