U većini europskih zemalja surogat-majčinstvo je ilegalno i velike su kontroverze vezane uz prava surogat-majci, a većinom se na to gleda kao na prodavanje tijela. No u SAD-u, u većini saveznih država, ono je legalno, a čak postoje agencije koje pronalaze surogat majke, kojima se plaća određeni honorar i pokrivaju se troškovi. No, onoga trenutka kada beba dođe na svijet, radi emotivnog stanja surogat-majke, biološki roditelji preuzimaju brigu, a rodilja nastavlja svoj život.

Stoga, u državama gdje je surogat-majčinstvo legalno, mnoge se žene odlučuju na ulogu surogat mame. Zbog pandemije, neke su procedure otežane, posebno ako je riječ o biološkim roditeljima koji žive u državama s oštrijim restrikcijama vezanim uz pandemiju ili u kojima je surogat-majčinstvo ilegalno, kao što je riječ o Kini.

Emily Chrislip je, kao surogat majka, 20. svibnja 2020. rodila djevojčicu, ali zbog ristrikcija vezanih uz putovanja u druge zemlje, dijete je još s njom i njezinim suprugom Brandonom. Iako su Emily i Brandon imali mogućnost da dijete ostave kod dadilje, koju je unajmila agencija za surogat majčinstvo, odlučili su da se oni brinu o novorođenčetu.
par
‘Isprva smo mislili da će dijete kod nas biti samo četiri tjedna, no vrijeme se odužilo, a mi je nismo željeli prepustiti nepoznatim ljudima na brigu’, izjavila je rujnu prošle godine 25-godišnja Emily za PEOPLE.

I sada, 10 mjeseci nakon rođenja, Chrislipsovi se i dalje brinu za djevojčicu, a njezini roditelji pokušavaju pronaći način kako da dođu po nju. Emily je ispričala kako im je život s bebom postao svakodnevica i da se nadaju kako će roditelji uspjeti doći po djevojčicu prije njezina prvog rođendana.

Emily sa suprugom Brandon ima 3-godišnjeg sina Camdena, a kineski ju je par odabrao za surogat majku u rujnu 2019. Početni je plan bio da roditelji doputuju u Ameriku prije nego što se dijete rodi i odvedu je u Kinu.

‘Trebali su biti u rađaonici tijekom poroda, a u bolnici su rezervirali sobu u kojoj bi bili s bebom nakon rođenja’, objasnila je surogat mama.

No kako je izbila pandemija, biološkim je roditeljima treba čak tri mjeseca da, zbog administrativnih i epidemioloških problema, dođu do SAD-a po svoju kćerkicu.

Emiliy ističe kako je teško emotivno ne vezati se za dijete o kojem se brine, a koje neće ostati s njom. ‘Moj suprug obožava djecu i njemu je posebno teško biti emotivno distanciran. Problem je i što se naš trogodišnjak vezao za djevojčicu i bit će mu teško kada je odvedu biološki roditelji.’
mama i djeca

U želji da ubrza proces preuzimanja djeteta, Emily se obratila uredu senatora Idahoa, Jimu Rischu, a njegov je tim odmah počeo raditi na rješavanju putovnica i viza koje su potrebne kako bi malena došla u ruke svojim roditeljima.

Emily je dodala kako više nema namjeru biti surogat majka osim za istu obitelj iz Kine jer, kroz sve trudnoći I sve poteškoće vezane uz preuzimanje djeteta postali su bliski prijatelji.

Tekst: Sanja Matasić

Foto: Screenshot YouTube