Ljudsko je tijelo čudesno i sposobno je za nevjerojatne stvari. No ono što nas uvijek iznova fascinira sposobnost stvaranja novog života i način na koji dolazi do oplodnje i način na koji se plod razvija u maternici. Evo što se sve događa s bebom od njezina začeća do poroda.
1. Prvi otkucaju srca počinju u 5. tjednu života fetusa, a cijelo je srce veličine vrha pribadače. Tijekom 5. tjedna srce naraste čak milimetar do dva.
2. U 9. tjednu fetus počinje otvarati usta, polako se razvija refleks za hranjenje i sisanje, a u 3. mjesecu fetus već može sisati.
3. U 6. tjednu beba je veličine 6 mm i još ima repić, sve do 8. tjedna.
4. I fetusi piške. Prvi put se to događa oko 9. tjedna trudnoće.
5. Svi fetusi imaju brkove, a riječ je o paperjastoj dlaci koja prekriva cijelo tijelo od 15. tjedna pa nadalje, a posebno je izražena na području nausnice – dakle, fetusi imaju brkove. Nestaje netom prije rođenja. Svi sisavci imaju takvu vrstu dlakavosti dok su u maternici, a jedino je ljudska beba gubi prije rođenja.
6. Svaki fetus ima jedinstveni otisak prsta, koji se počinje očitovati oko 10. tjedna života u majčinoj utrobi.
7. Fetusi otvaraju i zatvaraju oči, a ova aktivnost počinje od 12. do 14. tjedna. Otprilike u isto vrijeme bebice polako počinju dodirivati prstićima svoje lice i stavljati povremeno ručice u usta.
8. Fetusi zijevaju. I čine to često, jednom do tri puta u sat vremena, a kreću s ‘dosađivanjem’ oko 13. tjedna.
9. Oko 13. tjedna počinju plaziti jezik.
10. U 11. su tjednu spremni za manikuru jer – počinju rasti noktići na prstima! A u 14. tjednu za pedikuru – jer počinju rasti noktići na nogama!
11. Njihovo je srce kao brzi vlak, u 15. tjednu radi 150 otkucaja u minuti!
12. Koža fetusa se sama iscjeljuje. Ako se slučajno kod punkcije ozlijedi koža fetusa, jako brzo zacjeljuje i ne ostaju ožiljci.
13. Djevojčice kao fetusi oko 20. tjedna proizvedu 7 milijuna spolnih jajnih stanica, kada se rode, imaju ih 2 milijuna, a u pubertetu oko 400 000. No to je posve dovoljno jer žena ovulira oko 400 puta tijekom života.
14. Testisi kod muških fetusa proizvode visoku količinu testosterona od 12. do 24. tjedna.
15. Bebe u maternici tijekom posljednjeg tromjesječja prekrivene su sirastim mazom ili vernix caseosaom. Riječ je o finom sloju koji je sličan maslacu, a nakon rođenja ostaje na bebi još nekoliko dana.
16. Svi fetusi do 20. tjedna imaju istu boju kože, a tek oko 23. tjedna svaka beba počinje dobivati svoj ton kože.
17. Bebe u maternici uglavnom spavaju jer tako mozak dobiva energiju za razvoj i formiranje. No od 26. tjedna dolaze i faze budnoga stanja koje traju do 20 minuta u sat vremena.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano