Pokret i ples mogu pomoći bebama da razviju definiciju mišića, pomaže im da razviju svijest o prostoru i oblicima, stimulira njihov vid i sluh, a da ne govorimo o tome da je ples prirodna aktivnost od koje se svi osjećamo bolje i sretnije. Više istraživanja pokazalo je da su se bebe, što su imale veću mogućnosti sinkronizirati svoje pokrete s glazbom, više smijale.
Vaša će beba čim stane na noge pokušati plesati u ritmu glazbe, a do tada vi ste tu da joj pokažete kakav je to osjećaj. Uvedite redovnu plesnu rutinu s vašom bebom, to je izvrstan način da poboljšate i vlastito raspoloženje!
Uključite neku dobru glazbu, uzmite svoju bebu u naručje i prepustite se ritmu. Nema pravila o tome kako trebate plesati, samo se zabavite!
1. Ples je aktivnost koja stimulira osjetila Kad plešu bebe ne samo da se bave tjelesnom aktivnošću, one su istodobno izložene i različitim slušnim i vizualnih efektima.
Glazba može potaknuti više različitih emocija pa možete eksperimentirati s različitim glazbenim stilovima kako biste vidjeli u čemu vaša beba najviše uživa. Ples uz zabavne pop hitove dobar je način za podizanje energije u jutarnjim satima, ali prije spavanja vaša će beba sigurno više voljeti neku mirniju glazbu.
2. Ples potiče socijalne vještine i povezivanje Ples je vrlo intimna i društvena aktivnost koja pomaže vašoj bebi da razvije međuljudske vještine. Bliskost koju beba osjeća s vama tijekom plesa, djetetu će prirodno pružiti osjećaj sigurnosti i smirenosti, a to puno znači u ranim fazama njezina razvoja.
Naučiti kako se socijalizirati i povezati s drugima izuzetno je vrijedna vještina i dobar je uvod u buduće društvene interakcije. Veća je vjerojatnost da će se djeca koja su od malih nogu navikla na dodir, zvuk i pokrete, tom aktivnošću baviti i kad odrastu.
Mnoga su djeca sramežljiva ili rezervirana po pitanju plesa i nastupa u grupi, a ovaj rani početak mogao bi im pomoći da se osjećaju opuštenije i ugodnije kad se kasnije u životu nađu u takvim situacijama.
Slobodan ples maloj djeci omogućuje da eksperimentiraju s različitim pokretima koje njihovo tijelo može napraviti, poput skakanja, savijanja i istezanja.
Svi ti pokreti ne samo da će ojačati tijelo, već će i potaknuti sposobnost upravljanja tijelom i njegovim različitim položajima. Iako bebe nemaju fizičku snagu i spretnost da drže tijelo dok plešu, one mogu početi micati rukama ili pljeskati dok vi plešete.
Potaknite svoju bebu da se uključi u koreografiju vlastitom verzijom pokreta, bez obzira na to koliko taj pokret bio malen. Smijeh i gugutanje dobri su znakovi da beba uživa u toj aktivnosti!
4. Ples pomaže u razvoju samopouzdanja Ples nam omogućuje da razvijemo samopouzdanje i svijest o sebi. Za djecu i beba rano izlaganje pokretima može potaknuti osjećaj autonomije, tjelesnog samopouzdanja i općenito samopoštovanja.
Akademija Stagecoach provela je 2013. istraživanje među roditeljima djece u dobi od 5 do 7 godina koja su kod njih redovito pohađala satove plesa. Većina roditelja, njih čak 82 posto, primijetila je povećano samopouzdanje kod svoje djece nakon što su krenuli na satove plesa.
I zato, ne zaboravite: ples je sjajna aktivnost s kojom vaša beba treba započeti što ranije u životu!
Tekst: Ivana Kalogjera
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti