Mnoge roditelje djevojčica, koje ulaze u pubertet, vjerojatno zanima kako razgovarati o spolnom životu i kada je vrijeme za prvi ginekološki pregled te kako mladu pacijenticu pripremiti za prvi posjet ginekologu. Odgovore na sva ta pitanja potražili smo kod stručnjakinje, ginekologinje Ulle Marton.
Kada na prvi pregled? Nema jasno postavljenog pravila kada bi se on trebao napraviti, ali postoje napuci kada bi to bilo itekako poželjno. Svakako unutar 6 mjeseci do godine dana nakon prvog spolnog odnosa, no prvi spolni odnos nije nužan da bi se ostvario prvi kontakt s ginekologom i upoznalo se tijelo, njegove funkcije, moguća odstupanja, ali i prve spoznaje o oblicima i mogućnostima kontracepcije i zaštite o spolno prenosivim bolestima, kao i briga o cjelovitom zdravlju i prije samog stupanja u spolne odnose.
Iznimno je važan edukativni odnos o spolnom zdravlju, upoznavanje o dinamici i funkciji hormonalnog sustava, ostvarivanju trudnoće te kontroli reprodukcije.
Uloga roditelja kao edukatora! Na temelju spozanja da ostvareni spolni odnos nije ključan za donošenje odluke o odlasku ginekologu, posebno je važna ne samo djevojkama već i njihovim roditeljima. U svuremenoj ginekologiji promijenili su se brojni stavovi, a jedna od srušenih dogmi je i ona da će se menstruacijski ciklus regulirati sam po sebi tijekom vremena ili da je u redu da menstrualno krvarenje može izostati i nakon 16. godine, ili da će bolnost tijekom menstrualnog krvarenja nestati nakon poroda…
Uvođenje u svijet odrastanja i spolnosti roditelj mora preuzeti na sebe s ciljem da bi djetetu otvorio mogućnost uspostavljanja punopravnih partnerskih odnosa tijekom cijelog života.
Osviještenost roditelja kao edukatora neprocjenjiva je i u objašnjenju uloge liječnika, dinamike pregleda, njegove funkcije, kao i važnosti provođenja preventivnih i edukativnih programa tijekom cijelog života.
Ginekološki pregled nije samo briga o reproduktivnom već i o cjelovitom zdravlju. Objašnjenje o izvođenju pregleda trebalo bi biti jasno i objektivno, bez uvođenja elemenata straha, nelagode, boli ili stvaranja predrasuda. Ako roditelj mistificira pregled i dodaje mu elemenat boli, dugoročno stigmatizira ginekološki pregled, ali posredno i mijenja odnos prema spolnosti mladih žena.
Roditelji, kao i mlade djevojke, svakako bi trebali obratiti pozornost na pojedine situacije, koje upućuju na to da bi ginekološki pregled bio potreban bez obzira na to što djevojka još nije imala spolne odnose:
- pojačan iscjedak iz rodice, promijenjene boje (žućkast, sivkast, zelenkast, smeđkast) ili konzistencije
- pojčani svrbež stidnice: nemojte zanemariti ovaj simptom jer obriskom sa stidnih usna i predvorja rodnice možete dobiti odgovor na brojne tegobe
- nelagoda tijekom mokrenja
- ako menstruacijski ciklus i nakon 2 godine od prve menstruacije ima znatna odstupanja u duljini, intenzitetu i trajanju (ciklusi kraći od 21 ili dulji od 35 dana, posebice uz prisustvo pojačane dlakavosti oko nausnice i iznatpubične dlakavosti, promjene u prirastu tjelesne težine): nikako nemojte to zanemariti i zavaravati se o mogućim spontanim samoregulacijama ciklusa.
- ciklički bolovi u maloj zdjelici, koji se pojavljuju jednom mjesečno, a bez očitoga menstruacijskog krvarenja, ili izrazito bolne menstruacije uz smećkasta krvarenje neposredno prije njezina nastupanja.
- izostankom mjesečnih krvarenja nakon uspostave menstrualne regularnosti uz promjene u dinamici pražnjena crijeva, osjećaj nadutosti te promjene na koži lica, leđa, prsa ili u promjeni u kvaliteti kose.
Što se događa u ginekološkoj ordinaciji?
Pregled prije prvog spolnog odnosa!
Ginekološki stol/stolica omogućava olakašni pristup spolnim organima žene. Neposredno prije pregleda, poželjno je isprazniti mjehur. Pri posjetu ginekologu neka se djevojka odjene što ugodnije, a nakon razgovora i razmatranja problema, prije samoga pregleda skidaju se donji dijelovi odjeće i donje rublje.
Uvođenjem novijih tehnoloških dostignuća, pregledi djevojka koje nisu imale spolni odnos postaje olakšan upravo pomoću transabdominalne ultrazvučne sonde, gdje se prislanjanjem ultrazvučne sonde izravno na trbušnu stijenku mogu raspoznati maternica, debljina njezine sluznice, kao i izgled i veličina oba jajnika.
Upravo ovakvim pregledom, gdje istodobno ginekolog na ekranu raspoznaje uredan nalaz od pataloškog i prikluplja podatke o eventualnim odstupanjima u fiziologiji menstruacijskog ciklusa ili mogućoj patologiji spolnih organa, i sama pacijentica pogledom na ekrean može dobiti prvu sliku o svojim spolnim organima, uz olakšano razumijevanje njihova izgleda i položaja u samom tijelu.
Nazočnost jednog od roditelja ili člana obitelji izrazito je poželjna ako je riječ o starijoj malodobnici i neophodna ako se radi o mlađoj djevojčici ili mlađoj malodobnici.
Izravna jasna komunikacija liječnika s objašnjenjem izvođenja pregleda iznimno je važna. Važno je izdvojeno vrijeme za razgovor, kao i suptilan osjećaj liječnika o osjećaju srama od spolnosti i straha od samog pregleda i nepoznatog. Različite društvene subkulture njeguju različit pristup, i to se u svakodnevnom radu mora također uzeti u obzir.
Odluku o stupanju u spolni život, idealno bi bilo popratiti odlaskom ginekologu. Pri donošenju te odluke i prije odlaska u liječničku ordinaciju sastavite si listu pitanja koja želite uputiti svome liječniku-ginekologu: o kontracepcijskom sredstvu, mogućnostima začeća, spolnim bolestima.
Također, važno je liječniku napomenuti ako ste primijetili bilo kakva odstupanja (crvenilo, svrbež, nelagodu, iscjedak i bolove tijekom ciklusa ili samo tijekom menstruacije) i, naravno, je li djevojka imala spolne odnose, zdravstvene poteškoće, ali i bolesti bližih obiteljskih srodnika.
Prije dogovorenog pregleda razmislite kako bi mlada pacijentica opisala određene pojavnosti iz svoga života, a potrebno je pripremiti odgovore na sljedeća pitanja:
- kada je nastupila prva menstruacija (u kojoj godini života)
- koliko prosječno traju ciklusi, jesu li krvarenja bolna, obilna, kojeg intenziteta i u kojem trajanju, a ako su menstruacije bolne, kada se pojavljuju i koliko traju
- koristiti li pacijentica bilo kakve druge lijekove i zašto, postoje li zdravstvene tegobe kod bližih članova obitelji i, svakako, koji je osnovni razlog vašeg dolaska.
Pregled nakon prvog spolnog odnosa!
Ako se odlazak ginekologu dogodio nakon prvog odnosa, bilo bi idealno da mlada pacijentica dođe na prvi pregled unutar 3 do 12 mjjececi nakon prvog odnosa kako bi se isključile moguće infekcije, kako bi se odredila kontracepcija i razgovaralo o fiziologiji tijela.
Sjedanjem na na ginekološki stol omogućuje se detaljni pregled, kako vanjskog spolovila tako i rodnice. Neposredno prije izvođenja samoga pregleda, liječnik bi trebao upozoriti na njegov početak. Uvođenjem ginekološkog instrumenta (spekuluma) omogućuje se detaljni prikaz stijenke rodice te boje, količine i konzistencije iscjetka, kao izgled, položaj i veličina vrata grlića maternice. Ovim se omogućuje uzimanje obriska vrata grlića maternice pomoću štapića i špatule za papa-test (preventivni probirni program za rano otkrivanje vrata grlića maternice) i mikrobiološku ocjenu iscjetka rodnice.
Nakon upozorenja o načinu daljnjeg pregleda pacijentice, dolazi do nježnog rastvaranja stidnih usana, prsti (najčešće desne ruke) u sterilnim rukavicama uvode se u rodnicu, dok se lijeva ruka nalazi na trbuhu pacijentice, što omogućuje, opipavanjem, procjenu maternice, njezina položaja, veličine, konzistencije, kao i odnos te položaj jajnika.
Pritom se dobivaju važni podaci o položaju, veličini organa, njihovim međuodnosima. Po završetku opisanog pregleda, nastupa ultrazvučni pregled koji omogućava ostvarivanje cjelovite slike o reporuduktivnim organima, donosi sponzaje, ne samo o njihovu izgledu, položaju, veličini već indirektno i o hormonskom statusu, što omogućava stvaranje cjelovite slike o samoj pacijentici.
Kako olakšati i odagnati strah od prvog pregleda kod djevojaka? Što mogu učiniti roditelji, a što liječnik?
Liječnik svojom verbalnom i neverbalnom komunikacijom, pristupačnošću, otvorenošću može znatno olakšati prvi, ali sve daljnje preglede, uvažavanjem integriteta tijela pacijentice, ocjenom njezina psihofizičkog stanja te odmjerenim pristupom, ali i objašnjavanjem tijeka samog pregleda i svojih postupaka doprinosi uspostavi iznimno važnog povjerenja.
Roditelj uvođenjem razgovora o spolnom životu u svakodnevnicu i demistificiranjem ginekološkog pregleda kao sastavnog dijela u očuvanju ženskog zdravlja doprinosi uspostavi povjerenja. Odabir liječnika vrlo često temelji sena preporuci prijateljice ili bliskog obiteljskog srodnika. Prije prvog pregleda, djevojka može doći u ordinaciju kao pratnja majci, jer tako stječe uvid u sam prostor i uspostavlja prvu komunikaciju te gubi strah od nepoznatog.
Savjet više za roditelje!
Objasnite djetetu da sa svojim liječnikom treba biti što iskrenije i preciznije jer skrivanjem podataka i neadekvatnom primjenom terapije prije svega šteti sebi. Također razgovarajte o tome da svakom promjenom partnera dovodi sebe u mogućnost infekcije. Stoga, da je kontracepcija kondomom najbolja zaštita od spolnih bolesti.
Imajte na umu, kao roditelj, da izloženost medijskim idealima ljepote, koji potiču mršavost, mogu znatno doprinijeti poremećaju dinamike ciklusa, a gubitkom tjelesne težine, gubi se potkožno masno tkivo koje služi kao deponij biološki manje vrijednog estrogena, koji kumulativno igra važnu ulogu u održavanju dinamke ciklusa. Ženama je potrebno 13-16% masnog tkiva za održavanje hormonske ravnoteže.
Ulošci ili tamponi? Korištenje uložaka, umjesto tampona, znatno je prihvatljivije kod mladih djevojaka koje nisu spolno aktivne iz tehničkih razloga i nedovoljne spoznaje o vlastitu tijelu.
No korištenje tampona ima svojih prednosti, njihovo uvođenje na posredan način omogućuje i upoznavanje vlastita tijela vezano uz odnose te izgleda, kako vanjskih tako i unutarnjih dijelova spolnog organa.
Tekst: prim. dr.sc. Ulla Marton, dr.med., docent na SSST,
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti