Sjećate li se možda kad je vaše dijete prvi put percipiralo mobitel, kad je ručicom posegnulo baš za tom igračkom? Vjerojatno i prije svoje prve godine života. I baš zato što je to roditeljska stvar, zato što ta mala svijetleća pločica ispušta čudne zvukove, baš je zato djeci jaaako zanimljiva. I kako maknuti taj predmet želja iz njihova maloga života, kako što kasnije djetetu dopustiti da koristi mobitel i kada mu uopće dopustiti, kada mu dati vlastiti mobitel, vječita su pitanja koja vjerojatno muče sve nas.
Djeca kopiraju roditelje!
Hajde, priznajmo si svi jednu istinu. Mobitel nam je u rukama barem 80% vremena koje provedemo budni. Ujutro za doručkom čitamo vijesti, gledamo društvene mreže, provjeravamo mailove, poruke… Ili samo gledamo svoje fotografije, ili ih čak snimamo. Iz dječje je perspektive mobitel naša stalna zanimacija, a oni jednostavno žele biti dio toga. Žele biti dio našeg života. U njihovim je glavama jedan programski kod: želim ljubav, želim pažnju, želim komunikaciju… I eto djelomičnog odgovora, mobitel je samo jedan od programskih kodova. Način da nam se približe i način da nas kopiraju. Pa, kako im možemo braniti mobitel kad ga mi držimo u rukama velik dio svoga dana?
I, na kraju, živimo u 21. stoljeću, kada su mobiteli glavno sredstvo komunikacije, a mi smo društvena bića, zar ne? Očito da je neizbježno da dijete koristi mobitel i da kad-tad postane ponosni vlasnik jednoga takvog uređaja.
Zašto moje dijete treba mobitel?
U doba online igrica, socijalnih medija, zašto ljudima treba mobitel? Za uklapanje u sustav, kako poslovnih tako i socijalnih kontakata. Što su djeca starija, postaju samostalnija, idu samostalno u školu, na slobodne aktivnosti, ostaju sama kod kuće. Odatle proizlazi onaj temeljni razlog zašto vaše dijete treba mobitel – da biste znali gdje je i je li sigurno stiglo na svoje odredište. Već iz ovoga zaključka bliži nam je odgovor na pitanje: kada djeci kupiti mobitel? U trenutku kad im je potreban, a to je kad se počnu samostalno kretati, bez fizičkog nadzora roditelja, izvan doma i kada počnu sami ostajati kod kuće. Ovo možemo nazvati primarnom potrebom za korištenjem mobitela, i ona nema veze sa zrelošću, nego s nužnošću situacije.
Kad je dijete dovoljno zrelo za vlastiti mobitel?
Možete dopustiti mobitel samo u slučaju da dijete odlazi iz kuće i da mu telefon treba da ostanete u kontaktu, možete mu za komunikaciju s vršnjacima ograničiti korištenje mobitela na 2 sata dnevno, možete što god želite. Vi najbolje poznajete svoje dijete.
Kako nadzirati sadržaj na djetetovu mobitelu?
Jako je tanka linija između “biti uključen u to što dijete gleda na internetu” i “biti Big Brother” pa kontrolirati svaku poruku ili svako pretraživanje stranice. I djetetu je potrebna određena vrsta privatnosti, a što su starija, djeca žele biti više izvan vaše kontrole. Imat ćete koristi od instaliranja različitih aplikacija za kontrolu sadržaja kod mlađe osnovnoškolske djece, ali djecu u pretpubertetu i pubertetu nećete moći baš u potpunosti kontrolirati niti to trebate činiti. I tu sada dolazimo do one najbolje odgojne metode: ako sa svojim djetetom izgradite odnos povjerenja, kontrolu nećete ni trebati. Zato, razgovarajte sa svojim djetetom od najmlađe dobi, potičite ga na razvoj kritičkog razmišljanja, pa ćete kasnije uglavnom žeti dobre plodove vašeg odnosa.
Tekst: S. M.
Foto: Profimedia
Otvorene prijave za Foto natječaj u Knjižnicama grada Zagreba
Zašto djeca stalno viču? Ovo su 3 moguća razloga, ali i savjet što učiniti ako je vaš mališan uvijek glasan
5 ideja za aktivnosti u kojima će djeca uživati, ali i zainteresirati se za Dan planeta Zemlje
Ovo ponašanje živcira roditelje, ali pokazuje da su djeca najsretnija
Kako je moguće da su djeca istih roditelja potpuno različita? Psihologinja otkriva 5 razloga