Neil Armstrong je posjetivši Jeruzalem rekao: “Više sam uzbuđen stupivši na ovo tlo nego kad sam zakoračio po Mjesecu,” a poznata kantautorica, pjesnikinja i slikarica Patti Smith, znana i kao kuma panka, svojedobno je izjavila „Mislim da područje Jeruzalema ne treba biti dio židovske države, on pripada svim ljudima, i kršćanima i muslimanima i židovima.“
Jeruzalem je tijekom cijele svoje višetisućljetne povijesti osvajan više od 40 puta, osvajali su ga Židovi, Egipćani, Perzijci, Makedonci, Rimljani, Saraceni, križari, Turci, Britanci... Njegovo podzemlje, možda čak i više nego nadzemlje, krije nevjerojatna blaga povijesti ljudske civilizacije. Povijesti ratova i prijepora, vjere i nevjere, smrti, ali i nade. Brojke kažu da je u Jeruzalemu više od 2000 arheoloških lokaliteta, a otkriveno je čak i preko 200 otisaka dinosaura. No, kao što u današnjem gradu na površini vriju sukobi, oni se nastavljaju i ispod površine, po vrijednim nalazištima gdje pripadnici triju vjera napadaju jedni druge zbog otimanja i svojatanja povijesti jednih na račun drugih. A upravo bi zbog vjera Jeruzalem trebao biti uzor jedinstva i bratstva, jer takav je svjetonazor u temeljima svih religija.
Uz naslovnu temu, koju je briljantno na naslovnici ilustrirao umjetnik Bose Collins, u prosinačkom broju National Geographica Hrvatska možete pročitati i sjajnu priču o plastici i kako suvremena civilizacija mora mijenjati svoje navike posvemašnjeg korištenja plastike ako želi održivu budućnost. I ostale su teme povezane s čovjekovim lošim utjecajem na održivost Zemljina ekosustava. Jedna tema opisuje nam što se događa s krovom svijeta, himalajskim gorjem, gdje zbog globalnog zatopljenja dolazi do razornog topljenja stoljetnih ledenjaka što izaziva ubojite povodnje u podnožju i mijenja cijelu mikroklimu, a utječe i na klimu općenito.
Pravi nastavak te teme je reportaža našeg autora Roberta Kakrigija koji je posjetio skandinavske planine i osvjedočio se o pogubnom topljenju ledenjaka na sjeveru Europe zbog klimatskog zatopljenja. Prije petnaestak godina radio je za NGH reportažu o najvišem vrhu Skandinavije, a sada ga je posjetio sa sinom Rokom, tinejdžerom, kako bi mu u praksi pokazao posljedice globalnog zatopljenja - nekadašnji najviši vrh sada je tek drugi jer se vrh otopio!
Vrijedi pročitati i reportažu o afričkim nacionalnim parkovima koji čuvaju biljni i životinjski svijet Crnog kontinenta uz međunarodnu pomoć i pristup uvelike sličan spašavanju ugroženih gospodarskih tvrtki. Tu je i mnoštvo drugih zanimljivosti i izvrsnih fotografija.
Jeste li osigurali svoj primjerak N ational Geographica Hrvatska? Potražite prosinački, posljednji ovogodišnji broj NGH na svim kioscima!
Tekst: National Geographic
Ova 3 horoskopska znaka su cijelog života vezana za majku: Jedan se baš nikad neće odvojiti od nje
Trebaju li djevojčice ispod haljine nositi kratke hlačice?
Nova istraživanja otkrila da jedinci imaju bolje mentalno zdravlje, ali zbog jednog specifičnog razloga
Kako princ Louis izgleda na sedmi rođendan: Kate Middleton prekinula važnu tradiciju
6 problematičnih ponašanja kod djece koje roditelji ne smiju ignorirati