Na ovom predavanju će riječ biti o razrješavanju paradoksa potrebe za zajedništvom u obitelji i individualne različitosti njenih članova. U obiteljima se često susrećemo s onoliko vrsta svjetonazora koliko ima članova obitelji.
Svaki član obitelji po svom temperamentu i specifičnosti vlastitog psihološkog razvoja teži autentičnosti koja se manifestira i kroz osobni svjetonazor.
Čim smo autentičniji u bivanju i izražavanju sebe, tim je veći naš osjećaj zadovoljstva sobom.
Ove individualne specifičnosti i tendencije naglašavaju osjećaj različitosti koji može udaljavati članove obitelji. Paradoksalno, u obitelji postoji i druga psihološka potreba, a ona teži naizgled suprotnom cilju: sličnosti i zajedništvu u obitelji. Iz te potrebe se rađa emocionalna čežnja kod svakog člana obitelji da nađe zajednički jezik, da prihvati, da bude voljen i da voli ostale članove obitelji.
Prvi korak prema ostvarenju ovog zdravog cilja je da partneri nauče skladno komunicirati unatoč razlikama u temperamentu i svjetonazoru. Djeca u obitelji će učiti iz roditeljskog primjera, a tijekom puberteta će se iskristalizirati i njihov svjetonazor koji će se često razlikovati od svjetonazora njihovih roditelja. Reakcija roditelja na tu različitost ovisit će o njihovoj psihološkoj zrelosti.
Na predavanju možete saznati:
- Kako je svjetonazor povezan s različitim razinama svijesti?
- Zašto se međusobno sukobljavaju osobe s različitim svjetonazorima i razinama svijesti?
- Kako možete psihološki ispravno prići problemima različitosti u temperamentu i svjetonazoru unutar obitelji?
Predavanje je besplatno. Potrebna je prijava na e-mail svjesno.roditeljstvo@gmail.com ili mob 098 992 90 32 (Mihaela Richter).
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti