Kao i svake godine, Hrvatska komora primalja na 5. svibnja obilježava Međunarodni dan primalja, prema smjernicama strukovne međunarodne organizacije ICM (International Confederation of Midwives), čime se pozivaju sve primalje, žene, djevojke i njihovi partneri da podrže primaljsku struku. Ove je godine primaljski slogan glasi: „Primalje – zaštitnice žena“, čime je ova struka pružila posebnu podršku zaštiti i unapređenju ženskih prava.
Hrvatska komora primalja, u suradnji s Gradom Zagrebom (Gradskim uredom za zdravstvo), odlučila se svoj dan obilježiti darujući ženama i njihovim partnerima besplatni tečaj za trudnice i njihove partnere, koji će voditi primalje s dugogodišnjim iskustvom rada u rodilištima.
Tečaj, točnije poludnevna radionica, održat će se 5. svibnja u Zagrebu u prostorima InstantOffica u ZagrebToweru, Radnička cesta 80, dvorana Kaktus na petom katu. Program će se održati između 10 i 16 sati, gdje će se u prvom dijelu govoriti o trudnoći i porođaju, a u drugom o dojenju. Nakon predavanja organizira se neformalno druženje i podjela korisnih promotivnih materijala, gdje će trudnice s partnerima moći pitati sve što ih zanima o trudnoći, porođaju i dojenju, ali i saznati više o primaljstvu.
Naime, primalje su najkompetentniji zdravstveni djelatnici za održavanje trudničkih tečajeva, obzirom na važnost njihove uloge tijekom cijele trudnoće, porođaja, te prvih mjeseci djetetova života, zatim njihovu nezamjenjivu pomoć prilikom uspostave uspješnog dojenja, ali i propisanu zakonsku kompetenciju, koju imaju za provođenje ovakvih edukativnih programa.
Cilj svake primalje je omogućiti ženi fiziološki porođaj, a cijela filozofija primaljstva počiva na saznanju da je rađanje normalna tjelesna funkcija žene koja zahtjeva poticajnu okolinu i iskusnog pratioca koji će uočiti moguće probleme. Radost i zadovoljstvo fiziološkog porođaja postavljaju temelje lakoći uživanja u majčinstvu i cjeloživotnom samopouzdanju.
Inače, za primalje je cijeli svibanj prožet posebnim duhom struke, gdje se kroz razne edukacije, informiranja i druženja razmjenjuju iskustva, stječu nova znanja i osnažuje primaljstvo.“
Tekst: press
Foto: Profimedia; press
Ovo ponašanje živcira roditelje, ali pokazuje da su djeca najsretnija
Kako je moguće da su djeca istih roditelja potpuno različita? Psihologinja otkriva 5 razloga
5 ideja za uskrsne aktivnosti s djecom: Provedite blagdane bez ekrana
Je li Uskrs postao Božić broj 2? Roditelji se pitaju trebaju li kupovati poklone i za ovaj blagdan
5 suptilnih znakova da vršite preveliki pritisak na dijete