Vjerojatno ćete logično zaključiti da prve planinarske rute trebaju biti kratke i po ravnim stazama. Dobra mjera je primjerice odredište udaljeno do sat vremena. S djecom će to odredište, naravno, biti 'puno dalje' jer će ona željeti svako malo skrenuti s puta kako bi proučila ovaj cvjetić, onu ptičicu, ovu šarenu gljivu ili bubu na listu. Za takvu stazu moglo bi vam na kraju trebati i više sati jer ćete se većinu vremena igrati i skretati lijevo ili desno s puta. No to su čari prvih planinarenja. Kako im omogućiti da se zaljube u izlete u planine i prirodu:
- Put je važniji od cilja
Vaše planirani cilj, recimo neki planinski vrh, djeci je sasvim nebitan. Opustite se i uživajte dok putujete. I vi sigurno volite zastati na nekom lijepom mjestu gdje je prekrasni pogled na krajolik.
- Dobre cipele su pola bitke
Djecu treba prije ovakvih pohvata naviknuti na šetnju. Ako ih često vozite u kolicima, mogli biste imati problem jer će početi cviljeti nakon nekoliko minuta hoda. Dobre cipele su također važne. Čvrsta cipela će im omogućiti siguran i stabilan korak, a deblji potplat zaštititi da ne osjetite svaki kamenčić. Dobre cipele su skupe, ali i rabljene su dobre, bar za početak.
- Sa sobom uvijek imajte vodu i nešto čokolade
S djecom već znate da morate uvijek nositi bočicu s vodom, a i glad često vrlo brzo zavlada, posebice kad ste na svježem zraku i kad se energija malo potroši. Čokoladice, energetski prutići, banana, orašasto voće dobar su i zdrav izbor.
- Pronađite pravu rutu
Pravilo o duljini puta - djeca mogu hodati oko kilometar po godini. Na planini gdje staza nije ravna i manje. Kad su djeca školskog uzrasta ruta može biti i dulja. Desetogodišnjak već može podnijeti i 10 kilometara – ali ne više od 300 metara u visinu na sat.
- Suodlučivanje
U dobi od deset godina djeca već mogu poželjeti sudjelovati u odlučivanju gdje ćete ići. Neka djeca će biti iznimno spretna i lako stizati na planinski vrh, a druga će se više veseliti prilikama za igru uz stazu, proučavaju gromoglasnog vodopada ili mostića na koji ste naišli.
- Budite mudri i ne izlažite se opasnostima
Ako niste vješti planinari, onda ne biste trebali inzistirati na opasnim i strmim putovima ili se izlagati nekakvim nepotrebnim opasnostima. Također nemojte slušati svoje tinejdžere koji vas možda nagovaraju na neki izazovni uspon, pogotovo ako niste sigurni u sebe.
- Dopustite im inspiraciju sa interneta
Mladi vole tražiti zanimljive rute putem Interneta. Neki prekrasan prirodni ambijent koji se može vidjeti putem web-kamera ili atmosferske slike na Instagramu, sve to može biti bolji motiv nego vaša nagovaranja. Oni odjednom znaju: Želim ići tamo gore! I to je to.
Tekst: I.Š.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano