Konferencija je započela pjesmom učeničkog zbora, koja je podsjetila na jednostavnija vremena - igranje lovice, ledene kraljice, gumi-gumi te kada su igračke bile autići i lutke. Moderatorica Iva Šulentić popričala je s učenicima koji su okupljenima kazali kako oni vide igralište prije 20 godina i kako izgleda njihovo igralište novog doba. Danas djeca provode sve više vremena na tzv. digitalnom igralištu s kojim dolaze mnogi izazovi uključujući i e -nasilje.
Platforma uključuje edukativne sadržaje za djecu, mlade i roditelje o zaštiti na internetu i sigurnom korištenje mobilnih uređaja i novih tehnologija. SINI je nastala kao odgovor na realnu potrebu brojnih stručnjaka, profesora i učitelja za edukacijom o sigurnosti na internetu. Radi se o sveobuhvatnoj elektroničkoj platformi koja omogućuje stručnjacima diljem Hrvatske jednostavno usavršavanje, što je posebno važno za stručnjake u regijama gdje je ovakav tip edukacije rijetko dostupan. „Cilj izrade platforme je učiniti dostupnim i objediniti na jednom mjestu sadržaj o sigurnosti na internetu za djecu, mlade, roditelje, učitelje, profesore i ostale stručnjake“, naglašava Ramljak. CNZD je projekt realizirao u suradnji s Hrvatskom regulatornom agencijom za mrežne djelatnosti (HAKOM), A1 Hrvatska, Hrvatskim Telekomom i Tele2. U sklopu obilježavanja Dana sigurnijeg interneta partneri projekta su potpisali i Povelju o sigurnosti i zaštiti djece na internetu, kojom se želi pokazati zajednička predanost cilju stvaranja boljeg interneta.
Kako štitimo najmlađe korisnike?
„Već godinama kao regulator tržišta elektroničkih komunikacija dajemo svoj doprinos da se internet učini sigurnijim i boljim mjestom za sve, pogotovo djecu kao najmlađe korisnike usluga digitalnog društva. Naše brošure o sigurnijem internetu za djecu i roditelje već se treću godinu zaredom dostavljaju učenicama i učenicima petih razreda u sve osnovne škole, ali smatramo da se može više. Zato zajedno s operatorima, kao onima koji nam omogućavaju pristup internetu, i predstavnicima civilnog društva, koje se bavi ovom važnom temom, nakon potpisane Povelje o sigurnijem internetu prošle godine, pokrećemo projekt web platforme SINI – Sigurni na internetu. Nadamo se da će ovakav pristup, s edukativnim materijalima i važnim informacijama na jednom mjestu na tri razine: djece i mladih, roditelja te stručnjaka i profesionalaca u obrazovnom sustavu, ne samo doprijeti do više djece i građana, nego će se stručno znanje i iskustvo moći učinkovito širiti“, kazao je Miran Gosta, ravnatelj HAKOM-a.Kome se obratiti za pomoć?
Izloženost neprimjerenom sadržaju i e -nasilje dovodi do neugodnih emocionalnih reakcija, poput straha, ljutnje, frustracije, depresije, promjena ponašanja kao što su izoliranje, loši rezultati i izostajanje iz škole, delinkvencija i osveta te ekstremnih reakcija kao što su samoozljeđivanje i pokušaji ili izvršenja samoubojstva. Sumnjamo li na to da je netko žrtva e -nasilja, prva stvar koju trebamo učiniti je razgovarati s tobom osobom te je savjetovati da ne odgovara na uznemirujući sadržaj. Poruke ne treba obrisati jer mogu poslužiti kao dokaz te o tome treba obavijestiti roditelje ili djelatnike škole. U slučaju da se nasilje nastavi, treba obavijestiti policiju. CNZD još od svog osnutka 2006. godine sustavno radi na prevenciji nasilja te je za te potrebe osnovao Centar za sigurniji internet i pokrenuo besplatnu anonimnu telefonsku liniju 0800 606 606 putem koje primarno djeca, ali i roditelji mogu zatražiti pomoć. Na internetskoj stranici Centra za sigurni internet csi.hr djeca i roditelji mogu pronaći korisne informacije kako spriječiti e-nasilje i kako se nositi s njegovim posljedicama, kao i ostale informacije o sigurnom korištenju interneta i novih tehnologija.
Tekst i foto: press
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti