Međunarodna konferencija održana 17. svibnja u Kongresnom centru FORUM u Zagrebu bila je namijenjena odgojiteljima i stručnjacima koji rade u dječjim vrtićima, ali i drugim zainteresiranim stručnjacima uključenim u zaštitu djece od nasilja. Konferencija je privukla više od 200 stručnjaka iz cijele Republike Hrvatske. O načinima prevencije djece te ulogama institucija za zaštitu djece govorili su predstavnici Ureda Pravobraniteljice za djecu, Agencije za odgoj i obrazovanje, Ministarstva unutarnjih poslova, Županijskog suda u Zagrebu, Centra za socijalnu skrb Zagreb, predstavnici lokalnih zajednica, neprofitnih organizacija FamilyLab, Udruge roditelja Korak po korak, Centra za podršku roditeljstvu „Rastimo zajedno“ i Hrabrog telefona te međunarodne gošće, predstavnice organizacija Save the Children iz Švedske, Empowering Children Foundation iz Poljske i Centra Dardedze iz Latvije. Konferenciju je vodila novinarka Ivana Radaljac Krušlin.
Premda je tjelesno kažnjavanje u Republici Hrvatskoj zabranjeno od 1999., rezultati istraživanja na 500 ispitanika kojeg je za Hrabri telefon u 2017. provela tvrtka Kantar Millward Brown pokazuju kako građani i dalje smatraju da je tjelesno kažnjavanje opravdano u nekim situacijama te imaju slabu svijest o zakonskoj zabrani tjelesnog kažnjavanja u Hrvatskoj. Stoga, glavni ciljevi konferencije bili su upoznati stručnjake koji rade s djecom s oblicima neprimjerenih odgojnih postupaka kao i s ulogom i načinima postupanja institucija za zaštitu djece u Republici Hrvatskoj. Uz to, jedan od ciljeva projekta unutar kojeg se konferencija održala je osnažiti ulogu stručnjaka koji rade s djecom predškolske dobi u prevenciji nasilja kroz rad s djecom i roditeljima.
„Drago nam je što se ovako velik broj stručnjaka koji rade s djecom, i to s djecom od najranijeg djetinjstva, odazvao na našu konferenciju. Kroz izlaganja i sudjelovanje stručnjaka moglo se zaključiti kako se o fizičkom kažnjavanju djece mora još puno govoriti,educirati stručnjake i širu javnost, podizati javnu svijest, ali i biti podrška kako stručnjacima u njihovom radu tako i roditeljima u odgoju djece.“ - rekla je Hana Hrpka, prof. predsjednica Hrabrog telefona.
Konferencija se održala u sklopu projekta Od politike do stvarnosti – promjena stavova i praksi od tjelesnog kažnjavanja do mjera za zaštitu djece. U sklopu projekta pokrenuta je i online platforma namijenjena edukaciji stručnjaka u području zaštite djece, s naglaskom na dječja prava, tjelesno kažnjavanje, zlostavljanje i zanemarivanje: https://sigurnodjetinjstvo.hr/, koja je predstavljena stručnjacima tijekom Konferencije.
Konferencija je sufinancirana sredstvima Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske te Programa za prava, jednakost i građanstvo Europske unije i održana pod pokroviteljstvom Agencije za odgoj i obrazovanje.
Tekst i foto: Hrabri telefon
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano