Jutro je, taman izlazim iz kreveta i krećem prema kupaonici. Ulazim i nakon obavljanja jutarnje higijene stavljam rublje na pranje. Čim je ciklus započeo, čujem neki čudan zvuk. Imam osjećaj da je u perilici neki postolar koji kucka nove cipelice. Odmah snimam video i šaljem ga svome tati koji je odličan majstor. Mogla bih proučavati perilicu. Možda otići u knjižaru po neku knjigu o tome kako postati majstor ili pogledati video „How to?“. U svakom slučaju ne znam kako popraviti svoju perilicu i tražim rješenja. Prvi je korak u mojoj svijesti bilo prihvaćanje kako ne znam popraviti perilicu. Uopće se nisam naljutila što ja to ne znam. Zašto bih i znala? Potpuno sam druge struke i ne bavim se popravcima bijele tehnike. Često tražim pomoć stručnjaka: odlazim mehaničaru na redovni servis, frizeru na skraćivanje kose, kozmetičaru na tretmane, zubaru na popravak zuba…
Ukoliko ste roditelj, nekad ste se negdje našli u tom zanimanju bez prethodnog iskustva i naobrazbe. Jedino što imate su metode odgoja vaše obitelji u kojoj ste odrasli. S obzirom na to da su drugačija vremena nego kad ste vi bili maleni, a i ne biste željeli ponavljati neke pogreške svojih roditelja, a i vi ste drugačiji nego vaša mama ( barem zasada ), odlučili ste se informirati. Otišli ste na trudnički tečaj, bili kod prijateljica koje su rodile, čitali knjige i portale, informirali se o dojenju, nošenju, pregledima, cijepljenjima. Kad rodite, dolazi vam medicinska sestra i pomaže uputiti vas. Odlazite pedijatru po savjet i lijek. Nekoliko godina kasnije, vaše dijete je već veliko i vi se opet nalazite u sasvim novoj situaciji. Nažalost, nemate više vremena toliko čitati ili jednostavno nemate snage i energije. Možda se nalazite u situaciji da dijete ima neke zdravstvene poteškoće, imate ih vi, ostali ste bez posla, u jednoroditeljskoj ste obitelji ili bilo što slično što niste proživjeli u vašoj obitelji pa o tome nemate nikakvog iskustva iz prve ruke.
Bilo koji oblik stresa može utjecati na probleme koje ćemo imati u svojoj obitelji. Baš kao što je zaboravljeni novčić bio stres za moju perilicu. Hoćete li u situaciji da se ne osjećate dobro kao roditelj, i da ne znate kako reagirati u nekoj situaciji, potražiti stručnu pomoć?
Kad smo se odvikavali od pelena imali smo malih problema s dužom nuždom. Djeca taj proces shvaćaju dramatično i puno je faktora važno za odvikavanje. Iako sam pročitala dosta knjiga, odlučila sam potražiti pomoć stručne osobe. Za to vam ne treba čak niti novac jer su vam potpuno besplatno na raspolaganju stručne osobe. Obratila sam se psihologinji u dječjem vrtiću kojeg pohađa moje dijete i dobila konkretan uspješan savjet. Potpuno sam vjerovala u njen savjet i bila sam uporna i dosljedna. Da sam odabrala bilo koji savjet iz literature ne bih bila sigurna u njega jer ja nisam stručnjak i ne znam procijeniti specifičnu situaciju te bih možda odustala prije vremena, usprkos ispravnoj metodi
U današnje vrijeme roditeljima se nude brojna besplatna predavanja stručnjaka, mnoge knjige, besplatna obiteljska savjetovališta u Centru za socijalnu skrb, psiholozi, rehabilitatori i pedagozi u vrtićima i školama, Telefon za psihološku pomoć, blogovi poput - Snažna mama za jednoroditeljske obitelji i mnoge druge grupe podrške roditelja i stručnjaka.
Na nama je da priznamo kako neki problem ne znamo riješiti i obratimo se stručnim osobama odmah čim dođemo na prvu stepenicu. U šali ljudi često komentiraju kako Hrvati ne vole koristiti upute za uporabu dok im se ne dogodi da uređaj ne radi. Tada provjeravaju gdje su nešto zeznuli. Nemojte se slično ponašati i sa svojom djecom. Iako s njima nismo dobili nikakve upute za uporabu, postoje brojni stručnjaci koji nam svojim iskustvom i znanjem zaista trebaju na našem putu odgajanja naše djece. Stručnu pomoć neće tražiti oni loši roditelji, već oni najbolji.
Tekst: Danijela Miklec, učiteljica, kolumnistica, voditeljica Fora priča za djecu svih uzrasta, vlasnica zeca BEzaBU
Fotografija: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti