S druge strane, oni su mali, nek’ se samo igraju, nek’ budu slobodni može biti i problematično. Mali su, slatki pa im se često i popušta jer… pa kaj kompliciraš, to je samo bombon. Daj mu da se ne dere više. Da, danas je to samo bombon, za par godina to će biti motor, auto i sl. Apetit raste. A onda se dijete neće vratiti iz grada u dogovoreno vrijeme jer je naučilo da se roditelje može preveslati. Ono što je izrazito važno je da dijete naučiti poštivati granice, pravila i dogovore ali i osobu koja donosi pravila i postavlja granice u odgoju. Sloboda za dijete može biti i vrlo riskantna. Dijete je potrebno naučiti odgovornosti i funkcioniranju u slobodi. Učenje djeteta odgovornosti je zaštita njega samog. A igra, igra je predivna i od velike važnosti za dijete. Promatrajući djetetovu igru možemo mnogo toga naučiti o djetetu.
Tajni sastojci za odgoj djece
Postoje određena osnovna načela odgoja i način kako pristupiti odgoju djeteta. Možemo li se kruto držati određenih smjernica, načela, pravila, uputa? Ili postoje iznimke ovisno o situaciji, djetetu, roditelju? U kontekstu kulinarstva konačno jelo ovisi o namirnicama koje se koriste i gdje svaki kuhar ima svoj način izvedbe određenog jela. Koliko će jelo biti ukusno i izmamiti osmijeh na lice onoga tko ga kuša ovisi i sposobnosti, kreativnost kuhara koji ih zna kombinirati, dozirati. Isto je i s odgojem djece, postoje mnogo tajnih sastojaka koje koristimo ili zaboravimo upotrijebiti. Koji su to tajni sastojci? Kada i kako ih koristiti? Ovisi o mnogo faktora: djetetovim mogućnostima, potrebama, interesu, osobi koja odgaja i načinu koji komunicira s djetetom. Nadalje, važno je znati i što to želimo postići u odgoju i u odnosu s djetetom. Baš kao i kod kuhanja, ako želimo ljuto jelo, dodat ćemo malo više npr. ljute paprike.
Osvijesti. Primijeni. Njeguj.
Što je to na što dijete reagira? Koje su to riječi ili postupci? Što ga motivira? Što ga demotivira? Na koji način pristupam djetetu? Kako komuniciram s djetetom i kako moja komunikacija utječe na odgoj djeteta? Kada osvijestimo koji su to tajni sastojci koji „pale ili ne pale“ napravili smo veliki korak i napredak. Jer komunikacija odgaja, a odgoj komunicira. Sljedeći korak je primjenjivati ono što je konstruktivno i izbjegavati ono što nije plodonosno. I na kraju, njegovati. Njegovati osnovne i temeljne vrijednosti. I redovito dodavati tajne sastojke. Najbolji kuhari uvijek dodaju nešto svoje i jelo tada bude posebno fino. Vrlo često kažu: Kuham s ljubavlju! Odgajajmo s ljubavlju. Previše ljubavi ne može razmaziti dijete. Ljubav je djetetu potrebna baš kao i hrana.
Foto: Mario Poje i Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti