Znanstvenici sa Sveučilišta u Göteborgu (Švedska) otkrili su da povećani unos proteina kod ženki miševa tijekom trudnoće dovodi do povećanja donje čeljusti i debljine hrskavice nosa kod potomaka. Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Nature Communications (NatC).
Tijekom studije znanstvenici su izolirali DNK iz stanica tkiva lica ljudskih embrija i pronašli područja koja stimuliraju aktivnost gena (zvana pojačivači). To su pojačivači koji su povezani s mTORC1 signalnim putem, koji integrira i regulira proteine uključene u proces rasta stanica. Tijekom ranih faza razvoja fetusa, pojačivači mogu utjecati na formiranje kostiju i hrskavice.
Kako bi točno ispitali kako proteini utječu na strukturu lica i lubanje, znanstvenici su proveli eksperiment na miševima. Neke su pokusne ženke miševa dobivale više proteina tijekom trudnoće, dok su druge dobivale manje.
Pokazalo se da razina konzumacije ove dijetetske komponente korelira s aktivnošću mTORC1. Aktivacija ovog signalnog puta u trudnih ženki miševa rezultirala je potomstvom s proširenim nosnim prolazima i općenito većim nosom i donjom čeljusti. Zbog smanjenog unosa proteina, naprotiv, miševi su rođeni s izduženom glavom.
Prema istraživačima, ovo je otkriće važno za razumijevanje odnosa između genetike, načina života i formiranja jedinstvenih crta lica kod ljudi. Također, rad znanstvenika u budućnosti može doprinijeti razvoju novih metoda prevencije i liječenja raznih vrsta urođenih malformacija lica te proširivanju spoznaja o tome što treba uključiti u pravilnu prehranu tijekom trudnoće.
Izvor: Yumama