Kosu je potrebno nahraniti iznutra, a to ćete najbolje napraviti preparatima za njegu koji sadrže aminokiseline, cink i kompleks vitamina B. Jako je važna i redovita njega u obliku hranjivih maski i seruma koji sadrže esencijalne masne kiseline. Kod svakodnevne njege kose jako su važni dobar šampon i regenerator te zaštita kose kod sušenja. Kada birate šampon, neka bude onaj koji pospješuje cirkulaciju, što posebno njeguje i stimulira korijen kose i potiče je na zdraviji rast. Upotrebljavajte i regenerator za kosu, i to nakon svakog pranja kose. Na vama je da odlučite hoće li to biti onaj koji se ispire ili ne, ali svakako odaberite regenerator prilagođen tipu kose. Dobro odabran regenerator osvježuje i dohranjuje kosu i tako joj vraća elastičnost te poboljšava i definira njenu formu. Kosi koju ste dobro nahranili kvalitetnim regeneratorom napravit ćete uslugu ako ga isperete – hladnom vodom. Na taj će način kosa dulje zadržati hranjive sastojke regeneratora, a kada je osušite, bit će sjajnija nego inače. Kosu treba barem jedanput mjesečno tretirati uljem ili maskom koja na kosi stoji barem pola sata, a dobro ju je pritom i grijati. Kod sušenja kose nemojte zaboraviti koristiti zaštitne kreme. Jednako kao i hladnoća, toplina nije zdrava za kosu, pa smanjite broj vrućih tretmana kao što su sušenje, ravnanje ili kovrčanje kose raznim električnim pomagalima. Ako je tako nešto neizbježno, obavezno prije upotrebe tih pomagala kosu zaštitite i regeneratorom koji se ne ispire. Dugo tuširanje vrućom vodom također nije preporučljivo. Vruća voda isušuje kosu, pa se radije tuširajte u mlakoj vodi, tj. pazite da kosu perete mlakom vodom.
Prehrana za ljepšu kosu
Da bi vam kosa bila zdrava, sjajna i čvrsta, jedite puno voća i povrća te namirnice koje su najbogatije vitaminima. Vaš dnevni meni trebao bi sadržavati do pet porcija voća i povrća, a ako znate da nećete moći svoju dnevnu prehranu organizirati na način da sadrži dovoljnu količinu svježih namirnica, konzultirajte se s liječnikom i neka vam propiše vitamine kao nadomjestak prehrani. Za ljepši sjaj kose, na vašem jelovniku neka se nađu i losos (sadrži omega-3 masne kiseline), tamnozeleno povrće (bogato vitaminima A i C), grah (bogat željezom i cinkom), orasi (sadrže selen i cink), piletina (sadrži proteine), jaja (bogata proteinima i vitaminom B12), integralne žitarice (sadrže cink, željezo i vitamin B), mliječni proizvodi (bogati kalcijem), a pijte i velike količine vode.
Maska za sjaj kose
Ako vam je kosa izgubila sjaj, a vlasi su ispucane i krhke, evo starog recepta za kućnu njegu: Pomiješajte po 10 žlica bademova, maslinova i ricinusova ulja te jednu žlicu ružina ulja. Mješavinu utrljajte u kosu, kosu zamotajte u pamučnu maramu i ostavite da djeluje preko noći. Ujutro kosu operite neutralnim šamponom.
Tekst: J.B.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti