Brijanje pubične zone
Bez ikakvog straha možete odbiti ovaj postupak jer za porođaj to uopće nije potrebno. Znanstveno dokazano! To je samo još jedan zastarjeli postupak koji se počeo provoditi u vrijeme kad su se tek porođaji počeli obavljati u bolnicama i smatralo se da će se time izbjeći infekcije. U praksi je dokazano da je tek time povećan rizik od infekcije (stopa infekcija je naglo porasla s tim postupkom) tako da je ideja totalno promašena. Britvice mogu jako iziritirati pubičnu zonu, može nastati upala zbog urasle dlačice, a cijelo pubično područje nakon toga zna jako svrbjeti i biti iziritirano.
Klistir
U novije se vrijeme smanjilo i inzistiranje na klistiru, što je prije bio postupak bez kojeg porođaj ne bi ni započinjao. Naravno, osim u slučaju da je beba već na rubu da izađe pa ga se ne bi stiglo obaviti. Dokazano je da niti skraćuje porođaj (može, ali uglavnom ne utječe na brzinu poroda) niti smanjuje pojavu infekcija. Potpuno je prirodno da dio fekalija nekad izađe tijekom porođaja i to nećete niti primijetiti, primalje će lako počistiti. Čak i kod dobivenog klistira, događa se slično jer on nikad ne može baš u potpunosti isprazniti crijeva.
Rutinske intravenozne infuzije
Još uvijek prečesto čujemo da se rodilji ne dopušta da tijekom porođaja ne jede i ne pije, što je prestrašno, i tada im preko infuzije dodaju šećernu vodu. Istraživanja potvrđuju da to ne može biti sigurna zamjena hrani i piću jer veća količina te infuzije može izazvati respiratorni stres i konvulzije kod bebe zbog toga što uzrokuje niske vrijednosti šećera u krvi i kalcija. Zabranite li ženi da pije tijekom poroda, dovodite je do dehidracije, slabosti tijekom poroda, što pak može uzrokovati nastajanje novih komplikacija pri porodu. Jedna je stvar ako žena nema potrebe za jelom i dobro se osjeća, a druga je ako je gladna i žedna, a nema "pravo" jesti. U svakom slučaju bi izbor trebala prvenstveno imati ona jer najbolje zna kako se osjeća i što joj treba da se bolje osjeća. Kako je uopće došlo do tog pravila da se rodilji ne daje voda i hrana? Zbog straha od hitnog carskog reza kada žena dobiva opću anesteziju. Naime, u tom slučaju bi moglo doći do povraćanja ili udisanja malo hrane u pluća. No što je s hranom koju ste pojeli prije dolaska u rodilište? Ona se i dalje nalazi u želucu jer tijekom porođaja probava radi sporije nego obično. No čak i da niste dulje ništa jeli, još uvijek imate u sebi želučane sokove koji se također mogu povratiti ili udahnuti pod općom anestezijom, a tada je to još opasnije jer ta kiselina može spaliti sluznicu pluća i uzrokovati opasnu aspiracijsku upalu pluća. Anesteziolozi to pokušavaju ublažiti davanjem sredstava koji smanjuju kiselost prije dobivanja opće anestezije, ali oni kiselost ne uklanjaju u potpunosti. Budući da se danas sve više u praksi kod carskog reza koristi epiduralna anestezija, nema toliko mučnina, a ako i povraćaju, žene to čine svjesno jer su budne i nema bojazni od udisanja sadržaja iz želuca.
Tekst: I. T.
Izvor: Prirodan porođaj, Mozaik knjiga
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti