Bez obzira na to bavi li se žena sportom profesionalno ili tek amaterski, vježba li svakodnevno ili tek nekoliko puta tjedno, kad sazna da je trudna nađe se pred pitanjem - što sad? Treba li u potpunosti prestati s treninzima, zaboraviti na onaj maraton za koji se pripremala mjesecima ili može nastaviti kao da se ništa ne događa s njenim tijelom?
Prije svega, svaka bi se trudnica trebala posavjetovati sa svojim liječnikom. Ako je trudnoća uredna i bez ikakvih problema ili komplikacija, nema razloga za odustajanje od vježbanja ili treninga. Liječnici obično savjetuju da trudnice slušaju svoje tijelo. Većinu će vježbi moći uredno obavljati u trudnoći, sve do trenutka kad im takva vježba ne počne predstavljati problem. Vježbe treba prilagoditi i stadiju trudnoće kako bi bile sigurne i za majku i za dijete.
TRBUH NE SMETA
Čak i ako prije trudnoće niste vježbali redovito, nema razloga da ne počnete u trudnoći. Osjećat ćete se bolje, a i lakše ćete podnijeti opterećenje koje trudnoća stavlja na vaše tijelo. Ojačate li mišiće tijekom trudnoće, bit će vam lakše nositi se s potrebama vašeg djeteta nakon poroda.
Niste sigurni otkud početi? Mi znamo i zato smo za vas pripremili kombinaciju vježbi koje će ojačati vaše tijelo, povećati vašu izdržljivost i dovesti vas u formu za porod.
No prije nego se prepustite vježbanju, obavezno se posavjetujte sa svojim liječnikom i osluškujte svoje tijelo. Ako u bilo kojem trenutku osjetite nelagodu ili bol, prestanite s izvođenjem vježbi.
1. Tromjesečje
I dok vas mučnina i umor drže podalje od teretane, nemojte zanemariti fizičku aktivnost. Ono što postignete u prva tri mjeseca trudnoće bit će temelj za lakšu trudnoću u nastavku. Uostalom, liječnici kažu da je umjerena aktivnost izvrstan način kako možete pobijediti mučninu i poboljšati raspoloženje.
Trudnice koje su trenirale i prije trudnoće, u načelu, u prvom tromjesečju mogu nastaviti s redovnim treningom. Čak i tradicionalne vježbe poput trbušnjaka, trčanja ili podizanja utega neće utjecati na vašu trudnoću. Naravno, pod uvjetom da je trudnoća uredna i bez komplikacija.
S druge strane, sa sportovima u kojima je velika vjerojatnost za fizički kontakt poput momčadskih sportova ili skijanja, trebali biste pričekati do kraja trudnoće.
Ako u bilo kojem trenutku tijekom vježbanja osjetite poteškoće poput grčeva, bolova ili nelagode, prestanite vježbati.
PLAN ZA 1. TROMJESEČJE
Aerobne vježbe - Nemojte zanemariti kretanje. Barem pet puta tjedno po pola sata posvetite se vožnji bicikla, plivanju ili trčanju.
Vježbe snage - Jednom ili dva puta tjedno odradite trening u trajanju od pola sata tijekom kojeg ćete se fokusirati na snagu.
Jačanje trupa i stabilnost - Kako trudnoća napreduje, tako će vam se i ravnoteža malo poremetiti. Izbjegnite veće probleme jačanjem mišića trupa vježbajući dva do tri puta tjedno upravo ovu grupu mišića.
VJEŽBE
Čučanj
Stanite uspravno, nogu raširenih u širini ramena. Ruke ispružite uz tijelo i savinite koljena pod pravim kutom. Vodite računa da su vam leđa ravna. Prebacite težinu na pete i vratite se u početni položaj. Ponovite 20 puta.
Široki čučanj
Stanite uspravno, nogu raširenih šire od ramena i stopala blago okrenutih prema van. Spustite se u čučanj, leđa neka vam buduravna, a pogled usmjeren ravno ispred dok su vam ruke ispružene prema podu s prednje strane tijela. Prilikom ustajanja, povucite ruke prema ramenima, laktove izbacite prema van i prema gore i povlačite ruke sve dok ne dođete šakama do visine ramena. Vratite se u početni položaj i ponovite 20 puta.
Iskorak s utezima
Stanite uspravno, nogu raširenih u širini ramena. Zakoračite unatrag lijevom nogom, ruke savinite u laktovima i utege podignite u razinu ramena, a laktove uperite prema podu. Ravnih leđa savinite desno koljeno pod pravim kutom, vodeći računa da vam koljeno ne prelazi gležanj. Vratite se u početni položaj i zamijenite noge.
Izvlačenje tricepsa
Stanite uspravno, nogu raširenih u širini ramena. Utege podignite visoko iznad glave. Držeći laktove uperene prema gore, savinite ruke s utezima prema natrag sve dok vam utezi ne dođu do razine ramena. Vratite ruke u početni položaj i ponovite 20 puta.
Tekst: Mirta Jurić
Ilustracije vježbi: Damir Lešić
Izvor: magazin Lijepa&aktivna
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti