Godine 1993. FDA (Food and Drug Administration) je odobrila osam puta povećanje izlaznog akustičnog potencijala ultrazvučne sonde, čime se bitno povećala i mogućnost pregrijavanja i negativnog utjecaja na fetus. Iako nema velikih studija koje pokrivaju širi uzorak ljudi i utjecaj ultrazvuka veće snage kakvi se danas koriste, neki zaključci su ipak doneseni.

Naime, od te 1993. učestalost pojave autizma je porasla za gotovo šest puta i kritičari ultrazvuka postavljaju pitanje koliko je to povezano. Gledajući u kojim zemljama se povećao broj autističnih osoba, ispada da je povećan upravo u zemljama gdje se ultrazvuk koristi rutinski pri pregledu trudnica - SAD, skandinavske zemlje, Japan, Australija, Indija i Ujedinjeno kraljevstvo.

Ako zapitate vaše mame koliko su puta bile na ultrazvučnom pregledu, a koliko se danas koristi (u prosjeku jednom mjesečno kod zdravih trudnica, a kod problematičnih trudnoća i češće), vidjet ćete i sami kolika je ta razlika. Vremenski period unutar kojeg se fetus ultrazvučno pregledava proširen je na ranu trudnoću pa sve do porođaja, na kojemu ga često koriste i satima (ne nužno u našoj zemlji). Isto tako, ultrazvučna se sonda često usmjerava na djetetove spolne organe kako bi se otkrio spol, što se također može povezati s porođajnim defektima koji uključuju genitalije i urinarni trakt i koji je zamjećen kod svake desete bebe. Slične statistike vidljive su i kod sve češćih pregleda srca fetusa i učestalosti srčanih mana koje su se povećale za gotovo 250 posto u razdoblju između 1989. i 1996. godine.

povezanost-ultrazvuka-autizma
Mother using ultrasound photo to prepare daughter for imminent arrival of new sibling, Image: 295718533, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, PhotoAlto

Dobra strana ultrazvuka

Dakako, ultrazvuk svakako nije jedini čimbenik koji se pojavljuje u vezi s ovim lošim statistikama, prehrana trudnica i uvjeti života svakako su još neki koji utječu na zdravlje fetusa.

Također, svakako treba spomenuti i pozitivne strane ultrazvučnih pregleda koji spašavaju živote, omogućuju trudnicama i njihovim partnerima da se lakše povežu s bebom i dožive zaista dirljive trenutke susreta s bebom u trbuhu, ali treba se zapitati koliko je opravdano rutinsko korištenje ovog dijagnostičkog uređalja i duljina samog pregleda.

Ono što uvijek možete napraviti u slučaju da ste zdrava trudnica, je da odbijete neke od rutinskih pregleda i da one koje imate, zamolite da traju što kraće.

Tekst: K.M.

Izvor: Velika knjiga o prehrani i njezi djece (Sally, Dallon Morell, Thomas S. Cowan, dr. med)

Foto: Profimedia