Nije mit da trudnice izgledaju blistavo. Pod utjecajem hormona koža je prokrvljena, a izlučivanje masti pojačano. No koža katkad može reagirati i neželjenim promjenama - hiperpigmentacijom ili melazmom, svrbežom i pojavom strija.
Pigmentacije
Ovo su najuočljivije fiziološke promjene kože u trudnoći. Gotovo 90 posto trudnica ima neki oblik hiperpigmentacije koja se može uočiti već u ranoj trudnoći. Obično izblijede nakon porođaja, no na nekim dijelovima tijela mogu ostati trajno. Najčešće koža postaje tamna u području linee albe, pruge na koži koja se proteže od pupka do stidne kosti. Ta promjena postupno blijedi nakon porođaja. Hiperpigmentacija se može uočiti i oko bradavica na dojkama, na pazusima, spolovilu, međici, bedrima, vratu, ali i novonastalim ožiljcima.
Veći je kozmetički problem melazma ili kloazma, koja se pojavljuje u oko 70 posto trudnoca i češća je u osoba tamnije puti. Obično je to simetrično zatamnjenje kože obraza, čela, nadusnice, nosa i brade. Melazma je često otporna na kozmetičke tretmane izbjeljivanja, pa je bolji pristup prevencija, odnosno primjena krema za zaštitu od sunca. Zbog nepoznatog učinka na plod postupak izbjeljivanja melazme ne preporučuje se tijekom trudnoće. Nakon porođaja uz redovitu zaštitu od sunca može se bez obzira na godišnje doba započeti s uklanjanjem pigmentacija. Zabranjen je odlazak u solarij.
Pruritus
Pruritus ii svrbež kože čest je tijekom trudnoće. Može biti znak fizioloških promjena, dermatoza uzrokovanih trudnoćom ili sistemskih bolesti kao što su bolesti jetara, bubrega ili štitnjače. Čak petinu trudnica čija je trudnoća uredna muči svrbež. Najjači je u predjelu trbuha, osobito tijekom posljednjeg tromjesečja, kada je koža maksimalno nategnuta. Simptomi se mogu ublažiti prirodnim losionima za tijelo, a rjeđe ih je potrebno liječiti lijekovima kao što su antihistaminici ili kortikosterodi.
Madeži
Madeži koji se tijekom trudnoće uoče kao sumnjivi, trebaju se pregledati i liječiti neovisno o trudnoći. Vjerovanje da trudnoća može uzrokovati zloćudne promjene na madežima nije znanstveno dokazano.
Strije
Strije su čest problem u trudnoći. Rezultat su zajedničkog djelovanja fizičke sile rastezanja i hormona na vezivna vlakna kože koja se stanjuju i pucaju. Najčešće nastaju tijekom šestog i sedmog mjeseca trudnoće kao ružičaste krivudave pruge po koži koje s vremenom blijede i formiraju lagano naborane udubine u području trbuha, dojki ili bedara.
Veću sklonost nastanku strija imaju trudnice koje su pretjerano dobile na masi tijekom trudnoće, one koje inače imaju strije, a postoji i nasljedna sklonost njihovu nastanku. Strije mogu spontano izblijedjeti nakon porođaja, ali gotovo nikad potpuno ne nestanu. Ranije započeta terapije daje bolje rezultate.
Tekst: dr. Lea Homovek, www.studio-echo.com
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće