Najvažnija vijest: beba je dobro

Sočni odrezak? Ne hvala! Šalica vrele kave? Sve, samo to ne! Možda će vam biti zlo već od same te pomisli. Zbog mirisa bježite iz prostorije brzinom munje? Statistika kaže da čak svaka treća trudnica trči na zahod jer mora povratiti. Kada i koliko često je trudnicama zlo, vrlo je individualno. U većini slučajeva mučnina nestaje krajem trećeg mjesecatrudnoće. Valja znati koliko god bila neugodna, ipak nosi dobru vijest: beba je dobro i prema znanstvenicima, mučnina tijekom trudnoće pozitivan je znak.

Zašto je mnogim ženama tako loše?

Danas se zna da je jutarnja trudnička mučnina djelomično pod utjecajem gena. A otkrilo se i da se mučnina uglavnom može pripisati hormonima. Studije su pokazale da žene kojima je često zlo imaju visoke koncentracije trudničkog hormona HCG (humani korion gonadotropin) u krvi. Između osmog i desetog tjedna razina tog hormona doseže vrhunac što objašnjava zašto mučnina nakon dvanaestog tjedna većinom popušta.

Jutarnja mučnina: trik prirode

Utješan je zaključak znanstvenika sa Sveučilišta Cornell u New Yorku: mučnina u trudnoći ima i smisla - ono što buduća majka sada mora trpjeti, štiti bebu u trbuhu. U jednoj velikoj studiji analiziralo se 80 000 trudnoća. Pritom se pokazalo sljedeće - mučnina je trik prirode: trudnice stvaraju prije svega odbojnost prema tvarima koje štete zdravlju bebe. Na samom vrhu liste nalaze se alkohol, nikotin i kava. Mnoge trudnice odbijaju i meso, ribu, jaja i meso peradi. Te namirnice mogu sadržavati bakterije kojima imunološki sustav ne može pružiti otpor.

Pretpostavku američkih znanstvenika da mučnina povećava šanse da se rodi zdrava beba potkrijepila su daljnja istraživanja: više je studija potvrdilo da je u žena koje imaju mučnine manji rizik od spontanog pobačaja.

Nekoliko savjeta za olakšanje

Pored svih pozitivnih pokazatelja, mučnina je ipak rizična za trudnoću. Žene jedu i piju manje, gube tekućinu, bebi mogu manjkati važne mineralne tvari i vitamini. Stoga je važno da žene koje imaju mučnine uzimaju dovoljno tekućine.

Sljedeći savjeti mogu biti od pomoći u sprečavanju mučnine:

  • ujutro je mučnina posebice neugodna jer je razina šećera u krvi niska. Prije nego ustanete, pokušajte u krevetu pojesti suhi kruh, kreker ili suho voće. Popijte blago zašećereni čaj od mente - djeluje umirujuće i ponovno povećava razinu šećera u krvi. Protiv mučnine dobri su i biljni čajevi poput matičnjaka, listova maline, kamilice ili hmelja. Ili probajte čaj od đumbira. Pomažu i jedan ili dva komadića kandiranog đumbira (od njega se lako može pripremiti čaj - jednostavno ga prelijte vrućom vodom).
  • uzimajte puno tekućine - isprobajte što vam najviše odgovara: bistra voda, hladna pića (voda, mlijeko, cola bez kofeina, ali sa šećerom) ili čaj, juha od povrća.
  • alternativa pićima jest voćekoje sadrži vodu (primjerice lubenica, grožđe). Ili cuclajte voćni led, kockicu leda, limun.
  • trebali biste izbjegavati masnu i jako začinjenu hranu. Lagane namirnice poput voća, povrća, sirove hrane i mliječnih proizvoda manje opterećuju želudac i bez sumnje spadaju u kategoriju zdrave prehrane.
  • manji obroci bolje se mogu probaviti od jednog velikog.
  • tijekom dana jedite svako malo manje porcije: grickajte dvopek, žvačite sirove zobene pahuljice ili tu i tamo pojedite bananu tako da vam želudac nije prazan. Žvakanje (primjerice sjemenki bundeve) potiče pojačano izlučivanje sline pa mučnina možda popusti.
  • protiv mučnine pomažu i eterična ulja poput bergamota, mandarine, mente ili limuna.

Ne brinite ako nemate mučnine

Ako ste među onim ženama koje i u prvim mjesecima trudnoće nemate mučnine, nemojte se brinuti. I takve trudnoće mogu teći bez ikakvih komplikacija. Svaka je žena jedinstvena kao i njezina trudnoća. Možete se osjećati i kao da niste trudni, a da je unatoč tome sve u najboljem redu. Prije nego što vas sve to počne opterećivati, radije pođite prošetati na svježem zraku ili pripremite sočnu salatu. To će goditi i vama i bebi.

Tekst: Roditelji.hr

Foto: Profimedia