Što su strije?
Strije, kako se u medicinskom žargonu nazivaju izdužene crte na koži, tanki su procjepi u potkožnom tkivu. Koža je na tim mjestima tanja, a krvne žile su plavkaste, odnosno crvenkasto-ljubičaste. Na mjestima na kojima je potkožno tkivo puklo kasnije ostaju ožiljci, a crte postaju sedefasto bijele. Najgore stradavaju uglavnom trbuh i bedra, često stražnjica i grudi, a nekada čak i stegno i nadlaktice. Budući da spadaju u ne tako lijepe popratne pojave trudnoće – prema nekom francuskom istraživanju dobiva ih svaka druga buduća majka – strije su poznate i kao trudničke strije.Kako nastaju trudničke strije?
Strije si najbolje možemo predočiti kao elastične gumene vrpce čija su vlakna popucala. Strije nastaju kada se koža prebrzo raširi, a istovremeno se njezina elastičnost smanji. Pored nedostataka u vezivnom tkivu, kod njihova nastanka važnu ulogu igraju i hormonalni utjecaji. Visoka razina kortizola, koja se javlja u trudnoći ili u pubertetu, potiče stvaranje strija. Razlog je zadržavanje vode u koži uslijed djelovanja hormona koža zadržava vodu uz istodobno smanjenje njezine rastezljivosti. No i mehanička opterećenja kože, poput naglih promjena u težini (jo-jo efekt) i uzimanje nekih lijekova poput kortizona mogu pridonijeti stvaranje neželjenih strija na koži.Dobiva li svaka trudnica strije?
Ne. Hoće li doći do nastanka strija, odnosno u kojoj će mjeri neka trudnica biti njima pogođena, ovisi o više faktora: vezivno tkivo se djelomično razlikuje u čvrstoći, a to je genetski uvjetovao. Tko je sklon celulitu najvjerojatnije će se morati sprijateljiti sa strijama na svojoj koži.S druge strane, kod trudnica varira i porast tjelesne težine. Prosječno žene u trudnoći dobiju osam do 18 kilograma. Što je porast težine veći. to više raste i rizik od strija, a u tom su smislu posebno rizične blizanačke trudnoće.Je li rizik u svakoj trudnoći jednako visok?
Da. Tko u prvoj trudnoći ne dobije strije, ne mora imati jednaku sreću u sljedećoj trudnoći. U svakom slučaju zanimljivo je što su posebno često pogođene mlade majke u prvoj trudnoći. Istraživanje je pokazalo da oko 80 do 90 posto trudnica u dobi između 16 i 18 godina dobiva strije. Rizik je znatno manji kod žena koje su prvi put zatrudnile u dobi od 35 godina ili više. Jedan od razloga krije se i u različitoj hormonalnoj slici.
Mogu li se strije provovremeno otkriti?
Strije se najčešće pojavljuju tijekom rasta ploda između četvrtog i šestog mjeseca, a ponekad još i od 36. do 40. tjedna. Neke žene primjete pucanje kože jer ga često prati svrbež i peckanje. Ipak većinom se zebraste crte stvore iznenada i bez prethodnog upozorenja.Može li se spriječiti nastanak strija?
Ne pouzdano. No, ne šteti osloniti se na sve metode koje tkivo održavaju elastičnim i koje popravljaju cirkulaciju, primjerice svakodnevno četkanje kože na ugroženim mjestima rukavicom za masažu ili spužvom. Također uvelike pomaže nanošenje pilinga za tijelo jednom do dva puta tjedno jer to jača kožu.Nema znanstvenih dokaza da masaža čupkanjem sprječava nastanak strija. Ipak, isplati se pokušati jer time ni na koji način ne štetite koži. Najbolje je početi u ranoj trudnoći, najkasnije od 13. tjedna, i redovito masirati dva puta dnevno! Važno: ako postoji sklonost prijevremenim trudovima masaža se smije provoditi samo nakon savjetovanja s liječnikom koji vodi trudnoću.Postupak je jednostavan: nanesite ulje ili losion. Palcem i kažiprstom povremeno povucite dio kože, kratko tako držite, a potom pustite. Pri tome bi se koža trebala lagano zarumenjeti, ali ne smije vas zaboljeti. Ovako tretirajte cijelo područje trbuha sve do stidne kosti jer bi na tom području masaža mogla potaknuti maternicu na kontrakcije. Pred kraj trudnoće ulje, odnosno losion samo nježno utrljajte.Mogu li se spostojeće strije ublažiti?
Posebne kreme ne mogu ukloniti strije poput čarobnog štapića, ali se barem mogu pobrinuti za to da strije budu manje upadljive. Potražite u ljekarnama takve proizvode i pokušajte.Vraćaju li se strije ponovno?
Ne. Jedina utjeha jest činjenica da te crvene pruge kasnije poprime gotovo neprimjetnu sedefastu boju. Postoji doduše relativno skup, ali obećavajuć tretman, tzv. rio-metoda. Ona se sastoji od kombinacije kreme sa kiselim oblikom vitamina A, manualnog tretmani iglama i CO2-lasera koji radi na principu ultra pulseva. Nakon takvog tretmana strije se smanjuju ili čak sasvim nestaju. Kod istaknutijih strija realno je očekivati poboljšanje od 50 posto.Tekst: Roditelji.hr
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti