OD 1950-ih postalo je sasvim normalno rezati pupčanu vrpcu nekoliko sekundi nakon poroda. To se uvijek izvodilo brzo kako bi se smanjio rizik od divljanja hormona u majčinom tijelu netom nakon poroda i utjecaj na bebu.
No, ovaj postupak u novije doba mogao bi biti znatno promijenjen. Primalja Amanda Burleigh provela je istraživanja koje je trajalo cijelo desetljeće kako bi razjasnila sve nedoumice oko stvarne potrebe dotoka krvi iz posteljice do djeteta tako rano. Dokazala je kako rezanje pupkovine netom nakon poroda, dok krv još uvijek pulsira, može imati i negativne posljedice. Beba tako bude lišena čak trećine njezine zalihe krvi, povećava se rizik od anemije, a može dovesti i do teškoća u učenju spoznavanja svijeta oko sebe.
Iako se ova primalja susrela s mnogo kritika od strane struke, njezini rezultati su završili na britanskom Nacionalnom institutu za zdravlje i organizacija je nedavno promijenila svoje smjernice o stezanju i rezanju pupkovine.
Nova praksa savjetuje kako pupkovina ne bi trebala biti prerezana najmanje minutu nakon poroda. Ako majka želi, na njezin zahtjev taj period može trajati i duže. Iako se ova promjena ne čini velika, za malenu tek rođenu bebu svaka minuta je od velike važnosti.
Hoće li se ova metoda doista primjenjivati te kada bi mogla stići u naše bolnice, ostaje nam samo čekati. S obzirom na to da ne zahtijeva nikakve dodatne metode, instrumente niti novac, već samo minutu vremena, ne bi trebali postojati veliki problemi s uvođenjem ove promjene.
Tekst preuzet s: www.index.hr/mame/
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti