U većini slučajeva ova bolest se ne pokazuje simptomima i zato se dijagnosticira tek OGTT-om (testom oralnog opterećenja glukozom pri kojem se trudnici vadi krv natašte i nakon unosa šećera ili slatke tekućine). Ako se izmjere povišene vrijednosti šećera, to ukazuje na poremećenu toleranciju glukoze jer se povišen šećer u krvi ne uspijeva spustiti na normalnu razinu nakon unosa hrane.

OGTT test se u trudnoći obično radi između 24. i 28. tjedna, najčešće ako trudnica pripada rizičnoj grupi (postojanje dijabetesa u obitelji:

  • abnormalne prijašnje trudnoće – mrtvorođeno dijete, rođenje djeteta prekomjerne težine, spontani pobačaji, prijevremeni porođaji,
  • prekomjerni prirast težine djeteta ili majke u sadašnjoj trudnoći,
  • povećana količina plodove vode,
  • glukoza u urinu utvrđena na redovitom ginekološkom pregledu.

Liječenje gestacijskog dijabetesa uglavnom se provodi dijetom. Samo manji dio trudnica zahtijeva inzulinsko liječenje, koje se nakon porođaja prekida. Ipak, tim se ženama preporučuje da i poslije porođaja, tijekom života, održavaju idealnu tjelesnu težinu, da se redovito rekreiraju i redovito kontroliraju šećer u krvi.

Prehrana koja šećer stavlja pod kontrolu

Blago povišen šećer u krvi trudnice liječi se fizičkom aktivnosti primjerenom trudnicama i prehranom koja treba sadržavati što više složenih ugljikohidrata (mahunarke te žitarice, kruh, tjestenina i riža punog zrna). Nekim ženama voće i sokovi mogu donijeti previše šećera u krvotok pa će biti bolje vitamine i hranjive tvari u organizam unositi konzumacijom povrća. Pritom svakako valja izbjegavati bijeli kruh i kolače te jesti redovito bez preskakanja više manjih obroka tijekom dana. U svladavanju šećera pomaže i redovita tjelesna aktivnost te redovit odmor.

Posljedica neprepoznatog gestacijskog dijabetesa je rađanje krupnog djeteta (većeg od 4000 g naravno ovisno o tjelesnim karakteristikama majke i oca te genetskog naslijeđa). Povišen šećer u krvi, odnosno hiperglikemija, potiče gušteraču ploda na pojačano lučenje inzulina, što izaziva njegov pojačani rast (makrosomiju).

Prirođene malformacije u ove su djece rijetke (za razliku od majki koje su oboljele od dijabetesa prije trudnoće). Trudnoće se zbog velikog djeteta češće završavaju carskim rezom. Kod trudnica s gestacijskim dijabetesom provodi se intenzivniji nadzor majke i ploda.

Foto: Profimedia