Posebice osjetljivo razdoblje jest prvo tromjesečje kad je dijete u fazi vrlo intenzivnog razvoja i kad je čitavi organizam još uvijek vrlo nježan i osjetljiv. Pored toga djetetovi organi još uvijek ne mogu dobro razgraditi alkohol pa se on kroz bubrege putem mokraće ponovno ispušta u plodovu vodu. Kako dijete stalno mokri i pije istu plodovu vodu tako isti alkohol ponovno prolazi kroz bebino tijelo. Dijete tako isti alkohol pije više puta i puno je dulje opijeno, no što možda vi osjećate.
Donja granica količine alkohola koja ne bi bila štetna za dijete još uvijek nije određena. Naime, postoje slučajevi gdje su žene pile izrazito male količine alkohola, no dijete je svejedno pretrpjelo teške posljedice. U drugim pak slučajevima su rođene sasvim normalne bebe iako su majke redovito pile alkohol.
Ipak, prema mišljenju liječnika, pored količine alkohola čini se da je od presudne važnosti razdoblje razvoja bebe u kojem majka pije. Naime, mozak djeteta je u nekim razdobljima razvoja izrazito osjetljiv dok u ostalim razdobljima nije nimalo osjetljiv. Nažalost, znanstvenicima još uvijek nije pošlo za rukom odrediti kada su ta razdoblja osjetljivosti. Stoga je njihova preporuka svakako izbjegavati alkohol u svakom trenutku trudnoće.
Foto: Profimedia
3 pravila odgoja Jordana Petersona: "Vodite računa što radite, a ne što pričate"
6 ključnih pravila danskog odgoja: Nema ultimatuma, djeca se igraju sama, a ovo ih uče od prvog dana
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović