Ipak, položaj djeteta na zadak nije tako neobičan ni rijedak sve do 37. tjedna trudnoće. U 28. tjednu trudnoće čak se 20% beba nalazi u takvom položaju, a oko 32. tjedna taj postotak će se samo malo smanjiti u korist položaja glavicom i iznositi 15%. Do 37. tjedna trudnoće od ovih 15% još će se većina beba uspjeti spontano okrenuti te će se samo njih 4% zadržati u položaju zatkom do porođaja.
Među nepravilnim položajima, uz poprečni, razlikujemo i nekoliko vrsta položaja na zadak, od kojih je najčešći jednostavni položaj zatkom (nožice su ispružene na trbuhu, a stražnjica prva izlazi), kod kojeg su veliki izgledi da porođaj završi vaginalnim putem.
Položaj na zadak sa skvrčenim nožicama i zadak kod kojeg nožice prednjače zajedno sa stražnjicom (kompletan zadak) kompliciraniji su položaji za uspješan prirodni porođaj pa ih liječnici najčešće izvode carskim rezom.
Zašto je dijete okrenuto na zadak?
Često se kao uzrok položaja na zadak spominju problemi s predležećom posteljicom (placenta previa), višak ili manjak plodove vode, anomalije maternice, zatim strah i stres, zbog čega je majčin donji dio trbuha ukočen i napet. Ukočenost trbušnih mišića i napetost majke mogu ublažiti raznim vježbama opuštanja i disanja, čime će u maternici i donjem dijelu trbuha stvoriti više mjesta za djetetovo spontano udobno smještanje na glavicu.
Postoje i vježbe za poticanje bebe na okret koje djeluju na dijete tako što ga stavljaju u neobičan položaj koji ga provocira na kolut i smještanje na glavicu. U iznimnim situacijama, ako se dijete ne okrene samostalno, primjenjuje se metoda vanjskog okretanja djeteta. Uz kontrolirani pritisak na trbuh trudnice, liječnik okreće dijete. Postupak se izvodi u rodilištu tek oko 37. tjedna trudnoće, kada je dijete već spremno i zrelo za porođaj jer zbog postupka može doći do komplikacija i potrebe za prijevremenim porođajem. Ta metoda okretanja djeteta nije uvijek uspješna, no zadnja je mogućnost za okretanje.
Porođaj na zadak
Ne uspije li okretanje djeteta, ono će se morati poroditi na zadak ili carskim rezom. Vaginalni porođaj na zadak zahtijeva povećanu opreznost liječnika jer sa sobom nosi određene rizike za zdravlje majke i djeteta. Ovisno o iskustvu i znanju te o konkretnom slučaju, liječnik će odlučiti o načinu porođaja.
Radi izbjegavanja komplikacija prilikom porođaja, mnogo se liječnika ipak odlučuje za carski rez. No, treba istaknuti kako se carski rez može usporediti s bilo kojom drugom operacijom kod koje postoje rizici same operacije te dulji i bolniji oporavak.
Vaginalni porođaj važan je za cijeli niz procesa u tijelu koji slijede potaknuti prolaskom djeteta kroz porođajni kanal: oporavak majke, nadolaženje mlijeka, spremnost djeteta na sisanje i mnoge druge mehanizme koji zbog vaginalnog izlaska počinju funkcionirati. Velik broj djece u položaju zatkom rađa se potpuno zdrav pa se vaginalni porođaj ne isključuje kao nemoguć. Liječnik mora dobro odvagnuti rizike i prednosti te se odlučiti za najbolji način porođaja koji će osigurati rođenje zdravog djeteta i uspješan oporavak majke.
Zašto je vaginalni porođaj na zadak kompliciran?
Poteškoće koje se mogu javiti tijekom vaginalnog porođaja zatkom mogu se zakomplicirati. Najveći problem predstavlja glavica djeteta koja inače prva prolazi i kao najveći dio tijela otvara porođajni kanal. U tom slučaju i ostatak tijela lako i brzo izlazi. Kod porođaja na zadak prvo izlaze nožice ili stražnjica (mali i mekani dijelovi) i porođajni kanal sporo otvara. Porođaj je sporiji, što povećava opasnost od pritiskanja ili zapetljavanja pupčane vrpce koja dijete opskrbljuje kisikom. Izlazak glavice, koji dolazi na kraju, također nije lagan. Naime, osim što je ona veći dio tijela, njezin oblik nije povoljan jer djetetova brada može zaostati između zdjeličnih kostiju te zabacivati glavicu unazad, što nije dobro za kralježnicu.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti