Zatvor predstavlja rijetko i otežano pražnjenje crijeva, koje se može dogoditi zbog:
- mlitavosti crijevne muskulature,
- poremećaja refleksa defekacije,
- spazma jednog dijela crijeva zbog opće slabosti živaca ili trovanja olovom.
Kod trudnica je za poremećaj probave odgovoran progesteron, jedan od hormona trudnoće koji djeluje na opuštanje mišića crijeva koji tako usporavaju rad cijelog probavnog sustava. Tome pridonosi i povećana maternica, koja pritišće crijeva te otežava probavljanje hrane i prolaz kroz debelo crijevo, što pak potiče zatvor. Gotovo svaka druga žena pati od zatvora i, ako je s tim imala problema i prije trudnoće, u trudnoći će taj problem ostati. O tome svakako treba voditi brigu i naći najbolji način reguliranja probave jer dulje zadržavanje hrane u crijevima omogućava toksinima da uđu u krvotok, a tako štetno djeluju i na majku i na fetus.
Hemoroidi
Dodatna je neugodnost pojava hemoroida zbog povećanog naprezanja kod pražnjenja crijeva. Iako stvaraju neugodan osjećaj, hemoroidi nisu toliko opasni i nestaju ubrzo nakon porođaja. Liječničku pomoć svakako potražite ako uz dugotrajnu konstipaciju osjećate i bolove u abdomenu.
Ako se ubrajate među trudnice koje zbog anemije uzimaju dodatke željeza, to dodatno pogoršava situaciju. Ne treba zanemariti ni utjecaj stresa, preopterećenosti, zabrinutosti i umora, koji mnoge trudnice svakodnevno osjećaju. Sve to djeluje na rad vegetativnog živčanog sustava, koji pak utječe na rad unutrašnjih organa (bubrega, jetre, žučnog mjehura i gušterače). A slabiji rad žučnog mjehura ili jetre uz oslabjeli rad crijeva može izazvati zatvor.
Prehrambene navike
Zatvor se može spriječiti i zaustaviti mijenjanjem navika u prehrani. Trudnice bi trebale jesti manje obroke 5-6 puta dnevno. Hranu treba dobro sažvakati kako bi enzimi već u ustima učinili svoje. Treba izbjegavati masnoće životinjskog podrijetla, previše bjelančevina, rafiniranog šećera i škroba, a povećati unos hrane bogate vlaknima, žitaricama, svježe voće i povrće. Vrlo su korisni sokovi od mrkve, breskve, šljiva, grožđa, marelica ili ribiza ujutro i između obroka. Potrebno je povećati unos tekućine, odnosno vode, osobito ako ste povećali unos vlakana. Treba piti 6-8 čaša vode dnevno te vodu bogatu magnezijem. Ujutro je vrlo učinkovito uzimati suhe šljive namočene preko noći s komadićem raženog kruha ili mljeveno laneno sjeme s malo oraha u jogurtu, što pojačava rad crijeva. Evo još nekih korisnih savjeta:
- Vježbajte redovito, a ako to nije moguće, tada će i pola sata brzog hoda dnevno pokrenuti vaše tijelo i crijeva, a vi ćete se osjećati mnogo bolje.
- Nikako se ne suzdržavajte od odlaska na WC i slušajte signale koje vam šalju crijeva.
- S aspekta naših misli i osjećaja, zatvor nas upućuje na to da razmislimo o oslobađanju od svojih starih obrazaca ideja i razmišljanja. Zadržavamo prošlost i živimo u njoj, zakočeni smo, nema protoka. Negdje postoji potisnut strah od prepuštanja struji života i budućnosti.
Tekst: Marija Drašković, homeopatkinja
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano