Kontrolirajte potrebu da se ogrijete toplim čajem, čokoladom, kavom...
Boravak na svježem zimskom zraku dovoljan je razlog za dodatnu šalicu vruće kave ili kakaa. No, trudnice, oprezno s kofeinom! Prevelike količine kofeina, posebno u prvom tromjesečju trudnoće, nisu zdrave za bebu.
Dio kofeina koji trudnica unese u organizam putuje posteljicom do fetusa. Prema nekim istraživanjima, pretjerano uživanje u kofeinu može povećati rizik od spontanog pobačaja i ometati rast djeteta. Međutim, umjerene količine nemaju neželjenih posljedica na vaše, a ni na zdravlje vaše bebe, stoga pazite da dnevni unos ne prelazi 300 mg (otprilike jedna šalica kave ili dvije šalice čaja).
Kofein se nalazi u kavi, nekim čajevima (npr. zelenom, crnom, bijelom čaju) i čokoladi, zato vodite računa o svim izvorima kofeina.
Ako želite biti sigurni da vaš odabir napitka ne šteti bebi, kavu i čokoladu zamijenite sokom od jabuke ili toplim mlijekom te voćnim i biljnim čajevima kao što su čajevi od citrusa, đumbira, matičnjaka, limete ili šipka.
U situacijama kada želite nazdraviti radije posegnite za mineralnom vodom, koja potiče probavu ili bezalkoholnim voćnim koktelom. Ne zaboravite da beba pije isto što i vi pa ćete, primjerice, uz voćni koktel sigurno nazdraviti zajedno.
Tekst: Rahela Filip
Foto: Thinkstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti