Tijekom trudnoće posteljica osigurava bebi sve što joj je potrebno (uključujući prehranu, vodu i kisik) i uklanja ono što joj šteti (otpadne proizvode poput ugljičnog dioksida). No evo kako izgleda porod posteljice, je li bolan i što se događa s ovim važnim organom nakon poroda.
Kako izgleda posteljica?
Posteljica nalikuje disku, a u vašoj je maternici rasla usporedno s bebom, opskrbljujući je vitaminima, mineralima i kisikom.
Što znači roditi posteljicu?
Porod posteljice vaginalno je treća faza poroda i događa se nakon što je beba izašla iz porođajnog kanala. Dok rađate posteljicu, osjetit ćete blage trudove koji otprilike traju jednu minutu (iako ih možda nećete niti primijetiti, ako to možete povjerovati), a pomoći će da se posteljica odvoji od stijenki maternice.
Liječnik vam može pomoći tako da jednom rukom nježno povuče pupkovinu, dok drugom izvrši pritisak na maternicu, a vi biste u tome trenutku trebali istisnuti posteljicu. Očekujte da ova faza poroda oko 20 minuta.
Nakon što posteljica izađe, liječnik će je pregledati kako bi utvrdio da je cijela, odnosno da se u maternici nisu ostali njezini komadići.
Boli li porođaj posteljice?
U ovoj, zadnjoj fazi porođaja osjetit ćete nekoliko blagih kontrakcija, ali, srećom, sam izlazak posteljice nije bolan. Liječnik će vam vjerojatno injektirati malu količinu oksitocina koji će potaknuti kontrakcije maternice i ubrzati izbacivanje posteljice, ali i smanjiti krvarenje.
Nakon što posteljica izađe, još vam predstoji šivanje međice (ako ste zarezani ili popucali tijekom poroda).
Što je zadržana ili zaostala posteljica?
Cilj je treće faze porođaja izbaciti posteljicu unutar 20 do 60 minuta nakon što beba izađe. Ako se to ne dogodi, govorimo o tzv. zadržanoj ili zaostaloj posteljici, stanje koje može prouzročiti obilno krvarenje i ozbiljnu infekciju.
Kod nekih žena posteljica može ostati zaglavljena iza djelomično zatvorenog cerviksa ili je još uvijek pričvršćena na stijenku maternice. U drugim slučajevima, manji komadići posteljice mogu ostati u maternici, a ubrzo se pojavljuju simptomi kao što je visoka temperatura, iscjedak, obilno krvarenje i stalnu bol, i tada se obavezno javite svome liječniku.
Na sreću, zadržana je posteljica rijetka i pojavljuje se samo u oko 2 do 3 posto svih poroda.
Neke žene žele i pojesti svoju posteljicu?
Možda ste čuli da neke žene odluče pojesti posteljicu. Zagovornici ove prakse vjeruju da žene koje pojedu svoju posteljicu smanjuju rizik od anemije, potiču laktaciju, utječu na brži povratak hormona u ravnotežu i smanjuju šansu za obolijevanje od postporođajne depresije.
Dosad ne postoje znanstvene studije koje bi potkrijepile bilo koji od ovih učinaka, ali zasigurno postoje neki zdravstveni problemi vezani uz ovu praksu.
I za kraj, ne zabrinjavajte se previše o porođaju posteljice jer ova faza poroda obično kratko traje i uglavnom nije popraćena jakim bolovima. Fokusirajte se na prvi susret sa svojom bebom.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Shutterstock
10 starih pravila koja su djecu činila otpornijom: Pomaganje u kući od malih nogu
Recenzija filma Minecraft: Za dječju kreativnost bolja je videoigra
Djeca doživljavaju prvi porast hormona nekoliko godina prije puberteta: Možda ignorirate ovaj očiti znak
U Zagrebu vodio dijete na uzici: Koje su prednosti i mane povodca za djecu?
Majčinska ljubav u ovoj dobi najvažnija je za budući uspjeh djece, potvrdilo istraživanje