Iako je točan uzrok jutarnje mučnine nepoznat, vjeruje se da je povezan s naglim hormonskim promjenama koje se događaju u prvom tromjesečju trudnoće. Mučnina (koja ponekad može dovesti do povraćanja) pojavljuje se u kratkim razdobljima tijekom dana - ne samo u jutarnjim satima kao što naziv govori.
Ne postoji 'lijek' za jutarnju mučninu, ali sastavili smo vodič za razumijevanje simptomima.
Kada se javlja jutarnja mučnina? Mučnina i povraćanje u trudnoći obično počinje prije devetog tjedna trudnoće. Zapravo, oko šestog tjedna, a simptomi će dosegnuti vrhunac oko devetog tjedna.
Kada jutarnja mučnina prestaje?
Iako postoje neke iznimke, u većine žena simptomi prestaju do 14. tjedna trudnoće. Ranae Yockey, opstetričar i ginekolog, kaže da će se u 90% slučajeva simptomi riješiti do 22. tjedna.
Koji su simptomi jutarnje mučnine?
- osjećaj mučnine u želucu
- povraćanje
- vrtoglavica
- odbojnost prema hrani koja ograničava ono što možete jesti
- odbojnost prema hrani ili mirisi koji rezultiraju mučninom i povraćanjem.
Kada se simptomi smatraju zabrinjavajućima?
Iako je uvijek dobro posavjetovati se s liječnikom, postoje neki čimbenici koji bi mogli prouzročiti intenzivniju jutarnju mučninu, poput obiteljske anamneze s pojačanim simptomima, nekih dijagnoza ili povijesti bolesti. Izražena mučnina i povraćanje tijekom trudnoće mogu dovesti do prevelikog gubitka težine (> 5% tjelesne težine), dehidracije i neravnoteže elektrolita.
Kako olakšati jutarnju mučninu?
Trudnicama može biti teško nositi se s mučninom jer oslabljuje njihovo emocionalno, psihološko i fiziološko zdravlje. Iako ne postoji lijek za jutarnju mučninu, generacije trudnica pronašle su neke načine za njezino ublažavanje.
- Pokušajte s vitaminom B6, koji smanjuje rizik od hiperemeze, mučnine i povraćanja u trudnoći, a doziranju razgovarajte sa svojim liječnikom.
- Opskrbite se đumbirom za žvakanje, dodajte đumbir kao začin jelima jer se pokazao kao učinkovit kod mučnine u tradicionalnoj medicini.
- Jedite manje obroke i zdrave grickalice, kao što su bademi. Mučnina se teže podnosi ako je želudac prazan ili pun. Izbjegavajte izlaganje inenzivnim mirisima, izbjegavajte jako začinjenu ili slatku hranu.
- Odmarajte i pijte dovoljno vode jer to može pomoći u sprečavanju mučnine, dok dehidracija i umor mogu potaknuti simptome.
Tekst: Zvjezdana Bubnjar
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće