Trudnoća je razdoblje koje veoma pogoduje razvoju infekcija uzrokovanih bakterijama, virusima,  gljivama i parazitima, i to ne samo zbog promjena u imunološkom sustavu organizma nego i zbog promjene  biološke flore u porođajnom kanalu žene.

Posljedice ovise o vrstu uzročnika, o tjednu trudnoće u kojem je nastala infekcija, kao i o vremenu otkrivanja i liječenja infekcije.

Upale mokraćnog sustava

Jedna od učestalijih tegoba koje pogađaju trudnice jest upala mokraćnih puteva, a može biti riječi oasimptomatskoj bakteriji koja ne izaziva primjetne smetnje, ali nalazi upućuju na prisutnu upalu.    Zato što takve infekcije mogu prouzročiti pijelonefritis i prijevremeni porod, tijekom trudnoće je obavezna redovita urinokultura.

Infekciju novorođenče može zadobiti prilikom prolaska kroz porođajni kanal te se pritom zaraziti i zdravstveno ugroziti.

Bakterijske i gljivične vaginalne infekcije

Bakterijska vaginoza smatra se rizičnim čimbenikom za prijevremeni porod ili spontani pobačaj, a uzročnik joj je bakterija Gardnerella vaginalis. Iako neke žene nemaju simptome, kod većeg je dijela karakterističan pojačani iscjedak iz vagine, bjelkasto-sivkaste boje, neugodna mirisa po ribi. Mogu se javiti i drugi nespecifični simptomi, kao što su peckanje, svrbež i bol.  

U terapiji se koriste odgovarajuće antimikrobne vaginalete, a liječenje partnera u ovom slučaju nije obavezno.

Beta-hemolitički streptokok grupe B (poznati i pod kraticom BHS-B) predstavlja vrlo raširenu bakteriju čija prisutnost u rodnici tijekom poroda može prouzročiti zdravstvene problem kod novorođenog djeteta. Prilikom prolaska kroz porođajni kanal dijete se može inficirati i razviti upalu pluća, ili pak meningitis. Upravo iz toga razloga između 35. i 37. tjedna trudnoće preporučuje se izrada brisa radi otkrivanja navedenog streptokoka u rodnici, ali i na koži perinealne regije.

Chlamydia trachomatisje unutarstanična bakterija koja se najčešće prenosi spolnim putem. Ako se ne prepozna na vrijeme, infekcija ovom bakterijom može dovesti do zdjelične upalne bolesti, a posljedično i do kronične boli u zdjelici, izvamaternične trudnoće te neplodnosti.

Tijekom trudnoće klamidija može prouzročiti spontani pobačaj i prijevremeni porod, a tijekom poroda može doći do infekcije spojnice oka novorođenčeta ili kod novorođenčeta može razviti upalu pluća. Klamidijska infekcija najčešće nema simptoma pa je potrebno učiniti bris vrata maternice i, ako je nalaz pozitivan, liječe se oba partnera.

Infekcija bakterijom Ureaplasma urealyticum opasna je u trudnoći jer može prouzročiti infekciju plodovih ovoja, korioamnionitisa te dovesti do prijevremenog prsnuća vodenjaka, a time i prijevremenog poroda. U slučaju da infekcija prodre kroz posteljicu, može dovesti do zastoja rasta bebe, bakterijemije (prisutnosti bakterija u krvi), upale pluća ili meningitisa. Ova se bakterija može izolirati brisom, a terapija se provodi na oba partnera.

Vaginalna gljivična infekcija učestalije se pojavljuje u trudnoći, amožete je prepoznati po tipičnim  simptomima - svrbežu, peckanju i obilnom sirastom iscjetku bez mirisa. Kao terapija koriste se odgovarajuće protugljivične vaginalete. Gljivična infekcija ne  predstavlja veliku opasnost za bebu.

Virusne i parazitarne bolesti

Herpes simplex je spolno-prenosivi virusni uzročnik genitalnog herpesa koji je u 70% slučajeva  uzrokovan Herpex simplex virusom tipa 2, a u manjem postotku Herpes simplex virusom tip 1, koji inače uzrokuje herpesa na usnicama.

Nažalost, jednom ostvaren kontakt s virusom znači da virus trajno ostaje u organizmu. Prva epizoda herpesa obično je najteža i manifestira se pojavom mnogobrojnih mjehurića i ranica na genitalnom području, dok kasnije ponovljene epizode obično nisu toliko bolne kao prva i traju kraće.

Kako je riječ o virusnom oboljenju, pojava recidiva ovisi o imunološkom sustavu. Tijekom trudnoće uglavnom nije riječ o primarnoj infekciji virusom herpesa, već o recidivu. Problem nastaje pri vaginalnom porodu, pri prolasku djeteta kroz porođajni kanal. Ako postoje mjehurići genitalnog herpesa, infekcija bi se mogla prenijeti na dijete pa se savjetuje porod carskim rezom.

Trichomonas vaginalis je parazit koji uzrokuje upalu rodnice, mokraćne cijevi i mjehura, no ne prenosi se samo spolnim putem, već se može naći i preživjeti na vlažnom ručniku. Od komplikacija u trudnoći, najčešće su prijevremeno prsnuće vodenjaka, a time i prijevremni porod. Parazitoza se dijagnosticira na temelju kliničke slike i pregleda vaginalnog iscjetka pod mikroskopom. Liječenje se provodi na oba partnera preparatima metronidazola ili klindamicina.

Tekst: Sanja Matasić

Foto: Shutterstock