Kada ste trudnica, najviše vas veseli ako osjetite bebu da se kreće u vašem trbuhu. Kako se beba razvija, svaki napredak poprati određenim pokretom, štucanjem, a znate li da bebe i plaču u maternici? Taj osjećaj da se živo biće razvija i raste u vama doista je čaroban. Svaka je beba posebna, pa se i učestalost te vrsta njezinih pokreta mogu prilično razlikovati.
Kad i kako možete osjetiti bebine pokrete?
Majka bebine pokrete osjeća kao lagane udarce u svome trbuhu. Bebe se počnu micati vrlo rano tijekom trudnoće, no u to su vrijeme još tako malene pa ih trudnica ne osjeća. Do 12. tjedna fetus je potpuno oblikovan i dužine oko pet centimetara. Tek u razdoblju između 12. i 20. tjedna trudnoće beba ubrzano raste i do 20. tjedna postiže dužinu od oko 18 centimetara.
Kako raste i razvija se, nerođena beba ima potrebu za protezanjem i istezanjem ručica i nožica. Često su pokreti reakcije na vanjske zvukove ili majčine osjećaje. Ako trudnica zauzme položaj koji bebi ne odgovara, ona će se početi meškoljiti. I određena vrsta hrane može potaknuti bebu na intenzivniju aktivnost.
Ako vam je ovo prva trudnoća, možda nećete odmah primijetiti bebine pokrete, jer vam je to posve nov osjećaj. Buduće majke ga opisuju kao nježno, lepršavo pomicanje, poput krila leptira. Očekujte, dakle, da ćete prvi put osjetiti pokrete svoje bebe negdje između 15. i 18. tjedna.
Do 22. tjedna trudnoće većina trudnica osjeća bebine pokrete gotovo svaki dan. Žene s povećanom tjelesnom masom mogu osjetiti bebine pokrete nešto kasnije jer masno tkivo oko maternice ublažava osjete.
Najmanje desetak pokreta dnevno smatra se normalnim, a kako beba raste i ima sve manje prostora, broj pokreta se smanjuje te se način na koji se beba kreće mijenja.
U posljednjih nekoliko tjedana vaša beba trebala bi biti ugodno smještena u dnu vaše zdjelice, spremna za rođenje. Njezinu glavicu možda ćete osjećati poput dinje koja vam pritiska zdjelicu i tjera vas da vrlo pažljivo sjedate. Kako se glavica spušta, tako ćete osjećati manji pritisak ispod prsnog koša. U ovom razdoblju trudnoće vjerojatno ćete osjećati manje gibanja bebina tijela, a umjesto toga, uporne sitne udarce ispod rebara, s jedne ili druge strane, ovisno o tome kako je beba smještena. Ako je vaša trbušna stijenka tanka, možda ćete čak moći uhvatiti bebino stopalo.
Beba će katkad spavati, a katkad biti vrlo aktivna, i to najčešće navečer ili kad legnete u krevet i pokušate zaspati.
Istraživanja pokreta fetusa pokazala su da svaka beba ima vlastiti obrazac buđenja i spavanja u maternici. Tijekom trudnoće svaka se buduća mama na to navikne i uskladi s ritmom spavanja i budnosti bebe.
Kako potaknuti bebu na kretanje? Trebate li se zabrinuti ako ne osjetite cijeli dan ni jedan pokret bebe u trbuhu? Možda ste bili usredotočeni na nešto drugo pa niste primijetili njezine pokrete. Ako želite biti sigurni,
evo .– Lezite na bok, s jastukom ispod trbuha, i ostanite tako mirno ležati neko vrijeme.
nekoliko načina da potaknete bebu na kretanje
– Lezite na leđa ili na lijevi bok, podignite stopala i opustite se. Možete duboko disati ili pokušati vizualizirati bebu, stavite ruku iznad stidne kosti i obratite pozornost na to što se zbiva unutra.
– Puštajte glazbu svojoj bebi, osobito ako ste primijetili da reagira na neku određenu vrstu glazbe ili pjesmu, pričajte joj nježno i gladite trbuh.
Tekst: Sanja Matasić
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano