Nerijetko su dodatci prehrani zabranjeni za konzumaciju trudnicama i no postoje i oni koje ipak smiju koristiti. Naravno, iznimno je važno prije se posavjetovati sa svojim liječnikom, jer svaka je trudnoća specifična. U nastavku smo izdvojili dodatke u obliku superhrane, koja je iznimno popularna u modernom načinu života. Premda je taj izbor za trudnice itekako sužen, buduće majke ipak imaju dovoljan spektar prahova, sjemenki, tableta i sličnih superproizvoda koje mogu koristiti.
Već godinama na tronu popularnosti, chia sjemenke po svim svojim svojstvima spadaju u idealnu namirnicu za žene u drugom stanju. Imaju odličnu nutritivnu vrijednost i jedna su od rijetkih namirnica koje pružaju cjelovite proteine. Uz sve to, bogat su izvor antioksidanata, omega 3 masnih kiselina, alfa linolenske kiseline, topivih i netopivih vlakana, minerala kao što su kalcij, kalij, fosfor, bakar, željezo, mangan, magnezij i cink, kao i vitamina B skupine, niacina, riboflavina i tiamina. No pri biranju chia sjemenki, svakako odaberite organske.
Da biste istinski uživali u ovoj superhrani, napravite chia puding tako da chia sjemenke 15-ak minuta (s tim da ih unutar tog vremena par puta promiješate) ili najbolje preko noći natopite u nekom biljnom mlijeku te kombinirate s nekim svježim voćem, orašastim plodovima ili pak homemade granolom. Sve možete i zasladiti po želji medom ili pak javorovim ili agavinim sirupom.
I alga spirulina izvrstan je način dodatne podrške zdravlja ploda te općenito ženske plodnosti i trudnoće. Ova modrozelena alga smatra se najkvalitetnijim izvorom proteina te se smatra superiornom nad ostalim biljnim proteinima. Nedostatak željeza u trudnoći najčešći je problem kod žena, posebno nakon 20. tjedna, a ako je neka namirnica pobjednik nad manjkom željeza odnosno anemijom, to je onda spirulina. Nije loše spomenuti kako se spirulina u nekoliko istraživanja pokazala kao odličan štićenik spermija i ženskih jajašca pa ju oni koji imaju problema sa začećem mogu konzumirati kao dodatnu prirodnu pomoć.
Spirulinu možete primjerice dodati u neki omiljeni voćni smoothie.
Jedan od omiljuenih doručaka mnogih definitivno je zobena kaša od zobenih pahuljica. Najbolje bi bilo koristiti neprerađene umjesto onih instant, no one bi se trebale namakati preko noći te ujutro kuhati kao obične zobene pahuljice. Dobre su jer sadrže vlakna, proteine i vitamin B6. Dan je najbolje započeti obrokom s ovim žitaricama koje će vam dati potrebnu energiju, posebno ako ste iscrpljeni zbog jutarnjih mučnina. Osim toga, pomoći će i ako u trudnoći patite od zatvora. No, dobrobiti ove namirnice odražavaju se na učinkovitiji djetetov rast i razvoj.
A kako ih pripremiti? Kuhajte ih primjerice u nekom biljnom mlijeku otprilike 10 minuta. Po želji odmah dodajte malo cejlonskog cimeta i sirovog kakaa, a kada su skuhane i kremaste dodajte voće te malo nekog prirodnog zaslađivača. Od voća to može biti svježa banana, naribana jabuka ili pak kruška, no svježe voće možete pripremiti i tako da ga narežete na ploške te stavite na tavu na kojoj ste rastopili malo kokosvog ulja uz dodatak kokosvog šećera. Dovoljno je ploške voća prepeći sa svake strane te dodati u zobenu kašu i uživati i slatkom i zdravom doručku.
I ulja su sjajan i važan dodatak prehrani za trudnice. Omega-3-masne kiseline su dugolančane višestrukonezasićene masne kiseline koje su neophodne za rast i razvoj čovjeka. Ljudi nemaju mogućnost endogene sinteze (sinteze u organizmu) stoga ih moramo unositi hranom, a bogati izvori omega-3-kiselina jesu riblje i laneno ulje kao i lanene sjemenke. U trudnoći je često prisutan deficit unosa ovih masnih kiselina jer trudnice često ne konzumiraju plavu ribu koje su njihov bogati izvor zbog straha od potencijalnog unosa žive stoga lanenim uljem i sjemenkama osigurajte organizmu masne kiseline.
Trudnice smiju konzumirati i konopljine sjemenke koje su pune proteina, vlakana i masti te se smatraju savršenom hranom za trudnice veganke. Bile vi veganke ili ne, konzumirajte sjemenke konoplje. Lako su probavljive, a samo tri žličice sjemenki sadrže 10 grama proteina. Pomiješajte ih u jogurt, u smoothie i juhe, posipajte po salatama i tjestenini. Omega masne kiseline iz sjemenki dobre su i za bebu i za mamu.
Kokosovo ulje nije samo zdrava masnoća za kuhanje već je i prepoznat kao idealan izvor laurinske kiseline, važne esencijalne masne kiseline koje ne nalazimo u baš puno proizvoda. Laurinska kiselina imunološki sustav održava u normalnom funkcioniranju, a trudnicama je ta kiselina odlična prevencija od gljivičnih infekcija i kandide. Također može biti odličan kozmetički proizvod za mame, jer se pokazao djelotvornim u borbi sa strijama.
Ako ste ovisnik o raznim grickalicama, u trudnoći ih zamijenite orašastim plodovima (lješnjaci, indijski oraščići, orasi, kikiriki…) koji su bogati omega-3 nezasićenim mastima, proteinima, vlaknima te mnoštvom različitih vitamina. Osim toga, orašasti plodovi sadrže magnezij koji je vrlo važan nutritivni element tijekom trudnoće. Naime, namirnice bogate magnezijem pomažu u smanjenju rizika preranog porođaja te doprinose razvoju djetetova živčanog sustava. Četvrtina šalice badema sadrži 98 mg magnezija, a osim toga bademi olakšavaju tegobe poput uobičajene žgaravice koja se javlja u trudnoći.
Tekst: J. S.
Foto: Shutterstock, Profimedia
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano
Dijete ima ispad bijesa? Ne koristite riječi, umirite ga ovim jednostavnim i učinkovitim dodirom