Jedno istraživanje pokazalo je da tijekom zadnjeg tjedna trudnoće gotovo četvrtina ispitanih žena hrče često, a 25 posto povremeno. Jedan je od mogućih uzroka proširenje krvnih žila tijekom trudnoće, koje može prouzročiti oticanje stražnjih dišnih kanala, dok drugi može biti kongestija uzrokovana prehladom ili alergijom. Hrkanje pokušajte izbjeći spavanjem na boku i blagim povišenjem pod glavom; izbjegavajte alkohol, cigarete i tablete za spavanje jer zatvaraju dišne putove.
Ako je uzrokovano uobičajenim začepljenjem nosa koje je učestalo u trudnoći, pomoći može i ovlaživač zraka. No, ovakvo hrkanje može biti i znak apneje, stanja pri kojem se disanje tijekom sna nakratko zaustavlja, zbog čega se privremeno smanjuje dotok kisika izuzetno važan kad dišete još i za bebu. Ako netko primijetite da imate povremene zastoje u disanju dok spavate, svakako obavite pretrage koje će provjeriti o čemu se radi i kako pomoći trudnici.
Svakako je važno pripaziti da ne dobijete previše kilograma jer i tada je veća vjerojatnost za pojavom hrkanja i apneje. Ako ste i inače skloni hrkanju, svakako o tome porazgovarajte s ginekologom pri sljedećem odlasku na pregled.
Tekst: I.T.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti