1. Osvježite organizam nakon ustajanja
Zamijenite omiljenu jutarnju kavu čašom vode sa sokom pola limuna. To će učinkovito očistiti vaša jetra, a možda će vam olakšati i osjećaj dosadne mučnine. Osim toga, taj napitak velik je prirodni poticaj za zdravu kožu!
2. Prošećite ujutro
Eto sjajne pomoći za vaš imunosni sustav, i to na samom početku dana. Ne oklijevajte, nego obujte tenisice i uputite se u šetnju bržim hodom (koliko vam godi). Ako vam je liječnik dopustio, možete malo i vježbati. Naravno, ne trebate raditi ništa što vam je naporno, osobito ako prije niste vježbali ili ako nemate suglasnost liječnika.
3. Sjemenke su zakon
Iako će vam za to biti potrebna velika snaga volje, pokušajte ne posegnuti za kutijom biskvita (da, da, onih divnih hrskavih, što se tope u ustima) kada sat-dva nakon doručka osjetite glad. Držite na stolu vrećicu sa sjemenkama bundeve ili suncokreta i njima utažite glad. Sjemenke su prepune folne kiseline, koja štiti vašu bebu od oštećenja neuralne cijevi, i sjajan su izvor željeza – elementa nužnog za prenošenje kisika u krvi. Osim toga, obiluju cinkom, koji je iznimno važan za održavanje zdravog imunosnog sustava.
4. Dodajte malo zdravlja obrocima
Kada za užinu pravite sendvič, bijeli kruh zamijenite kruhom od cjelovitih žitarica. To je još jedan način da povećate unos folne kiseline, koja je iznimno važna za vas i bebu, osobito u prvom tromjesečju. Osim toga, neka vaša prehrana obvezno uključuje zeleno lisnato povrće (poput špinata) te mahunarke (osobito leću i slanutak). Folna kiselina lako se izgubi tijekom kuhanja, pa je najbolje da povrće kuhate na pari kako bi zadržalo što više tog dragocjenog vitamina.
5. Odspavajte poslijepodne
Zbog burnih promjena u organizmu trudnoća može iscrpljivati. A u poodmakloj trudnoći, kada se osjećate kao da ste progutali balon, katkad nije lako odspavati preporučenih 6-8 sati tijekom noći. Istraživanja su pokazala da kratko drijemanje u popodnevnim satima može biti jednako korisno. Osim toga, popodnevni odmor poboljšat će vam koncentraciju i pamćenje, čak i sposobnost učenja u ostatku dana (što je odlično ako baš sad studirate). Dakle, iskoristite popodne da se dobro odmorite i napunite baterije.
6. Večernje sate rezervirajte za smijeh
Smijeh je davno opisan kao najbolji lijek, a rezultati mnogih istraživanja potvrdili su da čak može smanjiti krvni tlak. Osim toga, smijeh pomaže izlučivanje endorfina, hormona koji je zaslužan za dobro raspoloženje. I to još nije sve. Prema studiji Američkog udruženja kardiologa, smijeh može utjecati na poboljšanje cirkulacije, može osnažiti imunosni sustav i učini srce jačim. Je li vam, dakle, potreban bolji razlog da češće gledate komedije.
7. Užitak noćnog kupanja
Relaksirajte se u večernjim satima, osobito prije spavanja. Udovoljite sebi onim u čemu najviše uživate. Opuštajuća kupka pun je pogodak. Možete, primjerice, upotrijebiti organska ulja za kupanje pogodna za trudnice (kombinacija lavande i bergamota sjajno opušta tijelo i umiruje). Ili vam partner može masirati noge nekim organskim uljem (osim što opušta, spoj nevena i lavande umiruje bolove). Eto prijedloga za savršen kraj dana!
Dodatni savjet: Vježbom protiv prehlade
Prema rezultatima jedne američke studije, žene koje su dulje vrijeme umjereno vježbale, mnogo rjeđe dobivaju prehladu od onih koje nisu vježbale. To je dobra vijest za buduće mame, osobito u razdoblju kad im je upotreba lijekova ograničena!
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti