U online istraživanju u okviru projekta "Mentalno zdravlje roditelja i kontekstualni čimbenici kao odrednice povezivanja roditelja s dojenčetom" provedenog tijekom svibnja 2018. godine na temu PTSP-a nakon porođaja sudjelovala je 241 majka dojenčeta starog između jednog mjeseca i godine dana. Cilj istraživanja bio je ispitati kako doživljaj porođaja i percipirane podrške tijekom porođaja predviđaju simptome posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP), te kako to onda djeluje na povezivanje majke i bebe.
Rezultati istraživanja
Porođaj je predvidljiv događaj, za kojeg se žene pripremaju tijekom 9 mjeseci, i općenito se smatra pozitivnim životnim iskustvom. Iako porođaj omogućuje ženama da konačno upoznaju svoju bebu, i za mnoge može označavati trenutak uspjeha i zadovoljstva, postoji i dio žena kojima je porođaj veoma traumatično iskustvo.
Rezultati ovog istraživanja pokazali su da je 15,4% majki porođaj procijenilo kao traumatsko iskustvo te ih je 13,7% imalo klinički značajne simptome PTSP-a.
Žene koje su rodile instrumentalnim vaginalnim porođajem i bile manje zadovoljne porođajem imale su ujedno i veći broj simptoma PTSP-a. S druge strane, majke koje su rodile planiranim carskim rezom, bile zadovoljnije porođajem i imale veću podršku partnera imale su uspješnije povezivanje s bebom.
Neki od simptoma PTSP-a
- Ponavljajuća neželjena sjećanja na porođaj
- Osjećaj napetosti pri podsjećanju na porođaj
- Pokušaj izbjegavanja stvari koje podsjećaju na porođaj
- Snažni negativni osjećaji u vezi porođaja (npr. strah, ljutnja, sram, krivnja)
- Nemogućnost doživljavanja pozitivnih emocija (npr. sreća, uzbuđenost)
- Osjećaj napetosti i kao da sam “na rubu”
Zašto su ovi rezultati važni?
- Potrebno je podizati svijest o postojanju takvih simptoma nakon porođaja kako bi ih žene, ali i stručnjaci, mogli identificirati i pravilno dijagnosticirati.
- Nedostaje ovakvih istraživanja na području Hrvatske.
- PTSP ostavlja posljedice na majčino zdravlje, ali i na dijete.
- Pridonosi slabijem povezivanju majke i bebe što kasnije može pridonijeti slabijem kognitivnom i bihevioralnom razvoju djeteta.
- Važna je socijalna podrška kao i partnerova podrška tijekom porođaja.
- Važno je pravovremeno potražiti primjerenu stručnu pomoć.
Ovo istraživanje je ispitalo samo neke od odrednica simptoma PTSP-a nakon porođaja, a potrebna su još mnoga istraživanja koja bi trebala razjasniti što pridonosi ovom poremećaju i kako spriječiti štetne posljedice.
Ako imate simptome PTSP-a, važno je potražiti stručnu pomoć.
I znajte da niste sami – ovi simptomi muče i druge mame! Važno je znati da, ako imate ove ili slične simptome, to ne znači da ste loša majka, već Vam je potrebna pomoć i podrška! Potražite je!
Izvor: Istraživanje je provedeno u okviru projekta Mentalno zdravlje roditelja i kontekstualni čimbenici kao odrednice povezivanja roditelja s dojenčetom (HKS - 2018 - 4), voditeljice doc . dr . sc . Sandre Nakić Radoš, a diplomantice Martina Blažević i Renata Tolja su izradile svoje diplomske radnje
Foto: Profimedia
3 pravila odgoja Jordana Petersona: "Vodite računa što radite, a ne što pričate"
6 ključnih pravila danskog odgoja: Nema ultimatuma, djeca se igraju sama, a ovo ih uče od prvog dana
Nakon smrti djeteta od posljedica 'obične gripe' infektologinja iz Zarazne upozorava: Necijepljenje nije opcija
Ako ne volite matematiku ili se mučite s brojevima, ovako će to utjecati na vašu djecu
Tko je djevojčica koja je pjevala na inauguraciji? Pozvao ju je predsjednik Milanović