ELLE je u zagrebačkom Velvet Cafeu organizirao ELLE active! panel kako bismo proslavili Međunarodni Dan žena s marljivim i uspješnim ženama, nazdravile dosadašnjim trijumfima, ali i jedne drugima dale motivaciju za daljnje napore u borbi za ravnopravnost.
Istaknute panelistice mr. sc. Helena Štimac Radin, ravnateljica Ureda za ravnopravnost spolova Vlade Republike Hrvatske, dr. sc. Branka Galić, red. prof., Odsjek za sociologiju, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Maja Mamula, osnivačica i koordinatorica organizacije Ženska soba – Centar za seksualna prava, psihoterapeutkinja i poslovna konzultantica Mirta Fraisman Čobanov, Partus akademija i Ella Dvornik – Pearce, ambasadorica projekta Elle ACTIVE! u razgovoru s moderatoricom Eminom Pršić otvorile su teme na neka od gorućih pitanja kad se radi o rodnoj ravnopravnosti: nedovoljna zastupljenost žena na vodećim pozicijama u privatnim i javnim institucijama, dvostrukim mjerilima, stereotipima, te seksualnom nasilju.
Na panelu se raspravljalo i o samopouzdanju te raskoraku između onoga što nam se generacijama nameće kao ideal, poput skromnosti, koja nam baš i ne pomaže u poduzetništvu. To je prepoznala i dizajnerica Kristina Burja iz Krie Designa: 'Najzanimljivija mi je problematika uvjerenja koju nasljeđujemo i nesvjesno prenosimo dalje. Dobar je primjer još od vrtića – djevojčica je lijepa, a dječak je uspješan i on nešto gradi. To prenosimo svojoj djeci. To je način razmišljanja koji trebamo promijeniti'.
Iz vlastitog iskustva priznaje da joj je trebalo vremena dok se nije oslobodila tih naučenih obrazaca i priznala da se najbolji poslovni savjeti ponekad nađu na neočekivanim mjestima:
'Jako puno mi je trebalo da shvatim svoju vrijednost i vrijednost svog rada, da postavim cijenu na svoj rad. Najbolji primjer mi je bio kad sam imala suradnju s boksačem Filipom Hrgovićem i doslovno sam ušla s njim u ring, gdje mi je on rekao – Kristina, najvažniji je dizajn. Trebalo mi je to postaviti doslovno i figurativno da zaista shvatim svoju vrijednost.'
Panelu i druženju povodom Dana žena prisustvovala je i PR stručnjakinja Ines Preindl koja dobro zna kako dobro žene mogu surađivati: 'U mojoj agenciji sve klijentice su žene i super surađujemo jer se nadopunjujemo. Kao što se govorilo na vašem panelu – trebamo si međusobno pomagati i osnaživati se. Dok god se kritiziramo, nije dobro. Uvijek smo skromne, ali dođe neka druga žena poput Emine i kaže – ne, ti si super! I da ti poleta za dalje.'
Ambasadorica projekta ELLE Active!, Ella Dvornik-Pearce, progovorila je o rodnim stereotipima s kojima se redovito susreće kao uspješna mlada poslovna žena i javna osoba. 'Najčešće se ponavlja situacija u kojoj se moj muž, koji je od mene stariji 15 godina, automatski percipira kao osoba koja se brine za našu obitelj. Ljudi imaju veliku potrebu opravdavati zašto je neka žena s nekim muškarcem – prvo se gleda novčanik, zatim roditelji. A u trenutku kad žena postane majka, odmah se gledaju sve 'greške' – kako ti izgleda kuća, kako su ti obučena djeca… To se događa svim ženama, poznatima, uspješnima, anonimnima...', upozorila je Ella na neke internalizirane seksističke stavove koji su očit pokazatelj rodne neravnopravnosti i na kojima kao društvo trebamo poraditi.
Dr.sc. Maja Mamula, iz Ženske sobe, partnera ELLE active! projekta istaknula je na panelu važnost stalnog progovaranja o teškim temama poput rodno uvjetovanog nasilja, kako bi se srušili tabui i skinula stigma te kako bi se prestalo minimizirati proživljeno iskustvo žrtava.
Kad govorimo o rodnoj neravnopravnosti, prema Indeksu rodne ravnopravnosti za 2021. godinu Europskog instituta za rodnu ravnopravnost (EIGE) Hrvatska se s 59,2 bodova nalazi na 19. mjestu na razini Europske unije i njezin je rezultat na razini 8,8 bodova ispod ocjene Europske unije, što je mjerljivi pokazatelj koji nam govori koliki je još put pred nama. No kako se ne bismo osjećale obeshrabrenima, panelistica i psihoterapeutkinja Mirta Fraisman Čobanov podsjetila nas je koliko je zapravo postignuto u relativno kratkoj povijesti borbe za ravnopravnost: 'Moja baka je odrasla u vrijeme kad nije imala pravo glasa, moja majka je prva generacija koja je to imala, ja sam druga. Uspjela sam otvoriti firmu, izdati knjigu, sudjelujem u ovoj konferenciji, divne stvari se događaju. Mislim da smo puno toga napravile u 77 godina i kad netko pita kako još nismo uspjele sve što smo si zacrtale, iako treba imati stav da uvijek treba bolje, ali danas trebamo zastati i osvrnuti se na sve što smo uspjele napraviti.'
Dan kad slavimo tu neumornu borbu i sve žene koje u njoj sudjeluju svojim svakodnevnim djelovanjem, savršena je prilika da se okružimo inspirativnim ženama. Dosadašnjim uspjesima nazdravilo se pjenušcem Vina Laguna, a Dan žena slađim je učinila i pripremljena zakuska za uzvanice na panelu, koji je tek svojevrstan uvod u diskusiju o rodnoj ravnopravnosti.
'ELLE active! je međunarodna inicijativa posvećena osnaživanju i povezivanju žena, problematizaciji akutne rodne neravnopravnosti, borbi protiv nasilja nad ženama i eliminaciji svih oblika diskriminacije. Uz to, usmjereni smo na poboljšanje ekonomskog položaja žena i poticanje poduzetništva te razvijanje edukacijskih programa i umrežavanje kako bi svaka žena ostvarila sve svoje potencijale i prava. Upravo su to vrijednosti na kojima počiva magazin Elle i o kojima iz broja u broj piše. Borba za ravnopravno i inkluzivno društvo s nultom stopom tolerancije na diskriminaciju - u kojem svaki pojedinac, svaki muški i ženski član zajednice, ostvaruje svoja prava - ujedno su i temelji ugrađeni u društveno odgovorno poslovanje izdavačke kuće Adria Medije Zagreb u čijem je portfelju brend Elle sa svim medijskim platformama', poručili su iz uredništva Ellea.
Borba za rodnu ravnopravnost počinje samopouzdanjem i sviješću o vlastitoj vrijednosti, a početi trebamo od nas samih. Kako - otkrila nam je Kristina Burja tajnu ambasadorice ELLE active! projekta, Elle Dvornik-Pearce: 'Svako jutro se pogleda u ogledalo i kaže: 'Najbolja sam'. Mislim da tako treba započeti dan.'
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti