Školski klimatski izazov je natjecanje - maraton u dizajniranju rješenja koja doprinose postizanju održivog razvoja i smanjenju utjecaja klimatskih promjena, pri čemu se koristi svjetski poznata Designathon Works obrazovna metoda.
Namijenjen je osnovnoškolcima u dobi od 8 do 14 godina, koje zanimaju ekologija, timski rad, nove tehnologije, programiranje, koji žele razvijati svoje vještine kreativnog i kritičkog razmišljanja – koji žele biti spremni za budućnost i mijenjati svijet!
Učenici rade samostalno ili u projektnim timovima do tri učenika, uz mentorstvo svojeg učitelja/-ice ili nastavnika/-ice (preporučeno), kreirajući održiva rješenja na temu smanjenja utjecaja klimatskih promjena u gradovima.
Sve upute za rad učenika i mentoriranje osiguravaju se po završetku roka za prijave.
U prvoj fazi izazova timovi prijavljuju skice svojih rješenja. U drugoj fazi odabire se 10 najboljih rješenja, za koje će timovi u trećoj fazi, odnosno finalu izrađivati fizičke prototipove i predstavljati ih pred žirijem stručnjaka. Pritom mogu osvojiti vrijedne nagrade.
KOJI SU CILJEVI “ŠKOLSKOG KLIMATSKOG IZAZOVA”?
- Poticanje učenika da postanu pokretači promjena kroz aktivno učenje – rješavanjem ekoloških izazova u stvarnom okruženju (eng. learning by doing) primjenjujući osnovne principe „makers kulture“
- Povećanje interesa za obrazovanje kroz društveno važne teme (vezane uz UN Globalne ciljeve održivog razvoja) i projektno učenje
- Poticanje razvoja vještina potrebnih u 21. stoljeću (timsko rješavanje problema, kritičko i kreativno razmišljanje, tehnološka pismenost, fleksibilnost, poduzetnost) primijenjujući interdisciplinaran STE(A)M pristup
- Osnaživanje učitelja / nastavnika približavanjem inovativnog modela obrazovanja
- Poboljšanje odnosa i suradnje: nastavnik – učenik – škola – roditelji - lokalna zajednica kroz zajedničke aktivnosti
- Omogućavanje učenicima diljem Hrvatske da se uključe u Designathon radionice
Gdje i kako se prijaviti:
Prijave za izazov su besplatne i otvorene su do 30.4.!
Učitelji / mentori prijaviti se mogu putem online obrasca.
Učenici bez mentora prijaviti se mogu putem online obrasca.
Više informacija dostupno je u opisu Facebook eventa ovdje.
Školski klimatski izazov održava se drugi put, a ove godine Kid Hub-u se, kao partner i organizator priključila neprofitna organizacija Pokretači promjena, koja djeluje s ciljem osnaživanja novih generacija pokretača promjena u društvu kroz aktivnosti usmjerene na unaprijeđenje obrazovanja kroz interdisciplinarne programe i modele učenja koji objedinjuju STEAM, maker obrazovanje, poduzetništvo i dizajn s fokusom na ciljeve održivog razvoja. Predstavnici smo globalnog obrazovnog programa i metode Designathon Works, koji potječe iz Nizozemske.Designathon Works je jedinstvena obrazovna metoda za djecu u dobi 7-14 godina, koja se zasniva na popularnim pristupima učenju: design thinking metodologiji i maker pokretu. Provodi se kroz Designathon radionice na kojima djeca rade u malim timovima kako bi uz pomoć tehnologije dizajnirala kreativna rješenja za stvarne probleme, povezane s UN Globalnim ciljevima održivog razvoja. Razvijena je u Nizozemskoj odakle postiže globalnu prisutnost kroz mrežu partnera. Designathon Works dio je Ashoka lobalne mreže inovatora, dio Lego Re-Imagine Learning pokreta, jedan je od partnera WWF-a, vodeće globalne neprofitne organizacije za očuvanje prirode, a od strane organizacije HundrED proglašen je jednom od najboljih inicijativa u području održivosti, globalnog građanstva i inovacija u edukaciji koja njeguje kreativnost.
Školski klimatski izazov u Hrvatskoj podržavaju sljedeći sponzori i partneri: Ambasada Kraljevine Nizozemske u Hrvatskoj, Zelena energetska zadruga, TerraHub, Fablab, SmartLumies, Čiri-biri bajka, Geppetto, BIZKoshnica i EIT Climate-KIC Hub Croatia zajednica.
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Koji kućanski poslovi su primjereni dobi djeteta? Već s 18 mjeseci mogu imati male obveze
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti