Djevojčica ozlijeđena u tramvaju

Djevojčica se vraćala tramvajem iz škole s prijateljicama kada je došlo do sudara tramvaja i osobnog vozila. Nisu sačekale dolazak policije, nego su izašla iz tramvaj i otišle kući. Ozlijeđena joj je desna ruka kojom se držala za rukohvat, zbog čega je morala ići liječniku. Više od 2 mjeseca je bila oslobođena tjelesnog u školi jer je morala mirovati. Osigurana je preko škole policom nezgode, pa roditelje zanima ima li pravo dobiti kakvu odštetu?

Djevojčica ima pravo dobiti odštetu za ozljede zbog kojih se liječila. Činjenica da ona nije čekala policiju nakon nezgode ne znači gubitak prava na odštetu sa police kojom je osigurana 24 sata, a to je Polica osiguranja od posljedica nesretnog slučaja, kojima su uobičajeno osigurani učenici osnovnih i srednjih škola za trajni invaliditet. Takova polica obuhvaća naknadu za zaostalu invalidnost, dnevnu naknadu zbog liječenja u bolnici uslijed nezgode, te dnevnu naknadu za nepohađanje nastave, a visina se utvrđuje temeljem medicinske dokumentacije i eventualnog pregleda. Dakle, putem police osiguranja učenika, koju ste uplatili preko škole vaša će kćer dobiti naknadu štete ako je kod nje zaostao invaliditet sukladan Tablicama u kojima su popisane ozljede za koje se utvrđuje invaliditet, odnosno ako je zadobila neku težu tjelesnu ozljedu u vidu prijeloma.

Vraćanje odštete za prometnu nezgodu

Čitatelji navode kako je njihov sin prije par mjeseci imao prometnu nezgodu, za koju je on odgovoran. Vraćali su se s noćnog izlaska pa je nažalost imao i alkohola što je policija i evidentirala. Kako je kriv za nezgodu, on je sam popravio svoje vozilo, ali mu je sad stigao zahtjev od osiguranja, da im vrati odštetu koju su oni isplatili drugom sudioniku za štetu na autu. Mora li dosta taj novac vratiti?

Ukoliko je osobno vozilo uredno osigurano onda osiguravajuće društvo kod kojeg je polica zaključena isplaćuje štetu nastalu u prometnoj nesreći. Šteta se isplaćuje sa police krivca oštećenoj osobi, a može se odnositi kako na štetu na vozilu, tako i na naknadu za tjelesne ozljede, troškove liječenja, uništenu odjeću, izgubljenu zaradu ...

Međutim osiguravajuće društvo koje je odštetu isplatilo, ako je vozač bio pod utjecajem alkohola, može potraživat povrat isplaćene odštete. Obzirom da je vaš sin bio pod utjecajem alkohola u vrijeme nezgode, osiguranje može postaviti prema njemu takav regresni zahtjev i tražiti da im vrati sve što su oni platili drugim sudionicima nezgode. Vaš sin se može osloboditi obveze regresa, ako dokaže da nije kriv za nezgodu, odnosno da nezgoda nije u uzročnoj vezi s njegovom alkoholiziranošću.

trebate-besplatni-pravni-savjet

Odvjetnica Blaženka Musulin

Palmotićeva 37/ I

10000 Zagreb

Tel: +385 1 4873 663, +385 1 4873 213

Fax: +385 1 4835 730

www.odvjetnicki-ured-musulin.hr

Foto: Profimedia, Blaženka Musulin