Pitanje: Nije mi priznato pravo na jednokratnu novčanu potporu za novorođeno dijete s obrazloženjem da ne ispunjavam uvjet jer ne živim u Hrvatskoj čitavo vrijeme. Za vrijeme trudnoće boravila sam kod roditelja u Hercegovini, ali je dijete rođeno u Hrvatskoj i tu živim s mužem. Imam li neka druga prava?
Odgovor: U Republici Hrvatskoj Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama (Narodne novine broj: 85/2008, 110/2008, 34/2011, 54/2013, 152/2014, 59/2017, 37/2020 dalje u tekstu: „ZRRP“) regulirana su prava roditelja i njemu izjednačenih osoba koja se brinu o djetetu na vremenske i novčane potpore te uvjeti i način njihova ostvarivanja.
Odredbom članka 7. stavka 1. točke 1. ZRRP-om propisano je da su vremenske potpore prema ovom Zakonu dopusti, poštede od rada i propisano vrijeme za brigu o djetetu dok su novčane potpore prema tom Zakonu naknada plaće, novčana naknada, novčana pomoć i jednokratna novčana potpora za novorođeno dijete. Vremenske i novčane potpore mogu ostvariti majka i otac djeteta, posvojitelj djeteta, skrbnik, udomitelj ili druga fizička osoba kojoj je maloljetno dijete odlukom nadležnog tijela povjereno na čuvanje i odgoj.
Odredbom članka 42. ZRRP-a propisano je da korisnici iz članka 7. stavka 1. točke 1. do 5. i stavka 2. tog Zakona mogu ostvariti pravo na jednokratnu novčanu potporu pod uvjetom da u vrijeme rođenja djeteta ispunjava sljedeće uvjete: – da je hrvatski državljanin s prebivalištem ili stranac sa stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj u neprekidnom trajanju od najmanje 12 mjeseci, – da je zdravstveno osiguran po propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju dok korisnici iz članka 7. stavka 1. točke 6. Zakona mogu ostvariti pravo na novčanu potporu pod uvjetom da u vrijeme rođenja djeteta ispunjava sljedeće uvjete: – da je hrvatski državljanin s prebivalištem ili stranac sa stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj u neprekidnom trajanju od najmanje 5 godina, – da je zdravstveno osiguran po propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju.
Dijete za koje se traži novčana potpore mora:
- Biti upisano u maticu rođenih;
- Biti prijavljeno kao član njihovog kućanstva i;
- Biti zdravstveno osiguran po propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju.
Slijedom navedenog, za ostvarivanje prava na novčanu naknadu potrebno da podnositelj zahtjeva ispunjava određene uvjete i to da ima odobreni stalni boravka u Republici Hrvatskoj u neprekidnom trajanju od najmanje 12 mjeseci i da je zdravstvo osiguran.
U konkretnom slučaju pravo na novčanu naknadu može tražiti gospođin suprug, odnosno otac djeteta ako ispunjava uvjete stalnog boravka u RH i da je zdravstveno osiguran.
ZRRP-om su osim prava na jednokratnu novčanu potporu (i drugih novčanih naknada) propisana i prava na:
- rodiljni dopust,
2. roditeljski dopust,
3. rad s polovicom punoga radnog vremena,
4. rad s polovicom punog radnog vremena zbog pojačane njege djeteta,
5. stanku za dojenje djeteta,
Navedena prava korisnici ostvaruju na način, u opsegu i pod uvjetima propisanim ZRRP-om i propisima donesenim na temelju tog Zakona. Navedena prava ne mogu istodobno koristiti oba roditelja, osim ako ZRRP-om nije drugačije propisano. Korisnik koji nije iskoristio prava prema ZRRP-u ne može potraživati novčanu naknadu za neiskorišteno pravo.
Prava propisana ZRRP-om ostvaruju se na temelju rješenja Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje na čijem je području prebivalište ili stalni boravak podnositelja zahtjeva, a koje rješenje donosi na osnovi zahtjeva korisnika. Protiv rješenja prvostupanjskog tijela Zavoda imate pravo žalbe o kojoj odlučuje drugostupanjsko tijelo Zavoda – Direkcija.
Tekst: Blaženka Musulin, www.odvjetnicki-ured-musulin.hrFoto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano