Pitanje: U školi je za vrijeme nastave pao komad stropa na dok su djeca sjedila za stolovima, samo pukom srećom nitko nije teže ozlijeđen, a kćer je dio žbuke dohvatio po ramenima i jedan djelić rasjekao glavu zbog čega je obilato krvarila. Odvezla su je kola hitne pomoći, a navodno je kasnije došla i policija fotografirati oštećenje. Kći se jako uplašila, osobito zbog krvi, i svi u razredu bili su u šoku. Zanima me tko će odgovarati za to što se to dogodilo i protiv koga se pokreće postupak.
Odgovor: Sukladno Zakonu o obveznim odnosima, škola odgovara za ozljede koje djeca odnosno učenici pretrpe tijekom boravka na nastavi, ali i tijekom odmora. Takva odgovornost škole je objektivna što znači kako je na školi kao tuženiku u sudskom postupku teret dokazivanja da ne postoji njezina odgovornost za nastali štetni događaj pošto ista sukladno odredbi članka 1058. stavka 1. ZOO-a odgovara po načelu pretpostavljene krivnje.
Međutim, potrebno je ukazati da škole većinom imaju sklopljene ugovore o osiguranju kojom je pokrivena njihova odgovornost prema djeci i djelatnicima škole, stoga je izvjesno da će se u slučaju pokretanja sudskog postupka kao tuženik biti naznačeno osiguravajuće društvo kao osiguratelj škole, a neće biti tužena škola.
Svaka fizička i prava osoba imaju prava osobnosti koja na razne načine mogu biti ugrožena od strane drugih osoba. Fizička osoba sječe prava osobnosti svojim rođenjem, a pravna osoba danom nastanka, te imaju pravo na zaštitu svojih prava osobnosti pod pretpostavkama određenim Zakonom o obveznim odnosima (NN 35/05, 41/08, 78/15, 29/18; dalje: ZOO).
Prava osobnosti koja se jamče fizičkim osobama su pravo na život, tjelesno i duševno zdravlje, ugled, čast, dostojanstvo, ime, privatnost osobnog i obiteljskog života, slobodu i drugo, a pravnim osobama, sva navedena prava osobnosti koja pripadaju fizičkoj osobi, osim onih vezanih uz biološku bit fizičke osobe, a osobito pravo na ugled i dobar glas, čast, ime, odnosno tvrtku, poslovnu tajnu, slobodu privređivanja i drugo.
Zakon o obveznim odnosima stavlja u izravan odnos povredu prava osobnosti i neimovinsku štetu jer određuje da je svaka povreda prava osobnosti iz čl. 19. ZOO-a ujedno i neimovinska šteta (čl. 1046. ZOO-a).
Policom osiguranja sklopljenom kod osiguravajućeg društva, uobičajeno su osigurani učenici škole po osnovi odgovornosti, a Odštetni zahtjev se postavlja obzirom na okolnosti konkretnog slučaja i medicinsku dokumentaciju koja se uz zahtjev dostavlja, prema odredbi čl. 1100. ZOO-a. Visina odštete se određuje sukladno Orijentacijskim kriterijima VSRH-a te pravnim shvaćanjem zauzetim na sjednici Građanskog odjela Vrhovnog suda Republike Hrvatske (2/20) održanoj 05.03.2020. i 15.06.2020., kojim su Orijentacijski kriteriji povećani.
Prilikom određivanja ponude osiguravajuće društvo u smislu čl. 1100. ZOO-a, kod izračuna pravične novčane naknade za povredu tjelesnog zdravlja, treba imati na umu sve okolnosti, konkretnog slučaja o kojima ovisi iznos pravične naknade za zadobivenu ozljedu.
Neimovinska šteta koja je nastala u konkretnom slučaju kod Vaše kćerke, predstavlja povredu prava osobnosti koja se priznaje kao povreda tjelesno i duševno zdravlje, a za određivanje visine ocjenjuju se strah, kao i pretrpljene fizičke i duševne boli, koje predstavljaju mjerilo stupnja povrede prava osobnosti. Također je bitno da li je kod djevojčice zaostao ožiljak uslijed ozljeđivanja, koliko je dugo trajalo njeno liječenje, kao i koliku je psihičku traumu radi toga doživjela.
Kako što sam već pojasnila, postoji odgovornost škole za ozljedu koja je nastala u vrijeme nastave, u prostorijama škole koju su dužni održavati za sigurno i neometano praćenje nastave, a visina odštete na koju djevojčica ima pravo ovisiti će o svim okolnostima konkretnog slučaja, duljini trajanja straha i fizičkih bolova koje je pretrpjela, kao i činjenici da li je na mjestu ozljeđivanja zaostao ožiljak.
Osiguravajuće društvo procijeniti će visinu štete po svojim liječnicima-cenzorima.
U slučaju da je ponuda preniska možete podnijeti tužba za naknadu štete, a tužba treba sadržavati određen zahtjev u pogledu glavne stvari i sporednih traženja, činjenice na kojima tužitelj temelji zahtjev i dokaze kojima se utvrđuju te činjenice. Uz to, mora sadržavati i druge podatke koje mora imati svaki podnesak, a to su oznaka suda, ime, prebivalište, odnosno boravište stranaka, njihovih zakonskih zastupnika i punomoćnika ako ih imaju, osobni identifikacijski broj stranke koja podnosi tužbu, predmet spora, sadržaj izjave i potpis podnositelja.
Također, oštećenik mora u tužbi navesti pretpostavke odgovornosti za štetu, a to su osoba štetnika, koja je štetna radnja počinjena, šteta koja je nastala te njihovu uzročnu vezu i da je ta radnja protupravna.
Obzirom da sud nema stručno znanje za ocjenu medicinske dokumentacije, odredbama ZPP-a određeno je da mišljenje o istom donesu sudski vještaci liječnici prilikom provođenja medicinskog vještačenja, pa stoga u postupku treba provesti dokaz medicinskim vještačenjem po liječnicima vještacima na okolnost visine neimovinske štete te imovinske štete za tuđu pomoć i njegu.
Sukladno članku 1090. ZOO-a, oštećenik ima pravo na naknadu u iznosu koji je potreban da se materijalna situacija istoga dovede u ono stanje u kojem bi se nalazila da nije bilo štetne radnje ili propuštanja. Slijedom, je moguće potraživati i naknadu imovinske štete s naslova troškova liječenja i ništene odjeće.
Tekst: Blaženka Musulin, www.odvjetnicki-ured-musulin.hr
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
U susjedstvu hara virus koji ide na pluća: Dječja infektologinja objašnjava koji su simptomi i za koga je najopasniji
U Kaštelima dječak ubo vršnjaka škarama u prsa: Majka jednog uputila emotivan apel
Ignorira vas, ne želi fizički kontakt... Ovo su znakovi da dijete razvija izbjegavajući stil privrženosti
Psihološki centar Carpe Diem: Agresivno ponašanje djeca mogu usvojiti kod kuće