Pitanje: Zaposlena sam kao odgajateljica u jednom dječjem vrtiću. Početkom 2020. godine vozili smo djecu na kazališnu predstavu, a tijekom vožnje autobusom hodala sam između sjedala jer je jedno dijete počelo plakati.
U tom se trenutku autobus naglo zaustavio i ja se nisam uspjela zadržati nego sam poletjela unatrag i udarila leđima i glavom u naslon stolice, a potom pala na pod. Nismo obavještavali policiju jer autobus nije ni u koga udario, ali zbog bolova i otekline na mjestu udarca, morala sam sljedeći dan liječniku pa je čak otkriveno da sam slomila jedno rebro, dok je drugo napuklo. Određeno mi je daljnje liječenje i bolovanje. Prije 3 mjeseca vratila sam se na posao, međutim, i dalje imam jake glavobolje i vrtoglavice. Kakva su moja prava s obzirom na to da je to bilo za vrijeme radnog vremena?
Odgovor: S obzirom na to da se radi o prometnoj nezgodi, dakle odgovornosti trećeg, a ne poslodavca kod kojeg ste u radnom odnosu, naknadu štete za zadobivene ozljede možete potraživati od osiguravajućeg društva kod kojeg je autobus osiguran, dok je poslodavac dužan isplatiti bolovanje u punom iznosu obzirom se radi o ozljedi na radu. Druga prava iz radnog odnosa ovise o težini ozljede i eventualnoj daljnjoj nesposobnosti za rad na radnom mjestu odgajatelja.
Dakle, radi ostvarivanja prava na odštetu potrebno se obratiti osiguravajućem društvu kod kojeg je u trenutku nesreće bio osiguran autobus u kojim ste se vozili.
Nakon što osiguravajuće društvo prikupi sve potrebne informacije o samom nastanku štetnog događaja i utvrdi odgovornost za naknadu štete dostavit će ponudu u koju može uračunati i doprinos jer se niste držali za rukohvat za vrijeme vožnje, odnosno niste sjedili tijekom vožnje.
Odštetu za zadobivene ozljede isplaćuje osiguravajućedruštvo, aprema Zakonu o obveznim odnosima imate pravo na naknadu štete radi povrede tjelesnog i duševnog zdravlja, pa možete potraživatinaknaduzafizičkebolove koje ste pretpjeli kao posljedicu ozljeđivanja, i koji su trajali tijekom oporavka, zatim strah koji ste imali uslijed događaja, i to strah za ishod liječenja i strah od prometa, kao i naknadu za pomoć injegukojavamjebilapotrebazavrijeme mirovanja i koju su vam pružale druge osobe premda ih za to niste posebno platili. Također, s obzirom na ozljede koje opisujete i duljinu liječenja, vjerojatno su po okončanju liječenja zaostaletrajneposljedice koje će vas onemogućavat udaljnjem životuiradu, radi čega imate pravo na naknadu zbogsmanjenja životnih i radnih aktivnosti. Osiguravajuće društvo će razmotriti dokumentaciju koju dostavite uz odštetni zahtjev, te će nakon utvrđivanja svoje odgovornosti i visine štete, ponuditi sklapanje nagodbe.Ako niste suglasni s iznosom naknade koju ponude, imate mogućnost ulaganja prigovora, a možete pokrenuti postupak za mirno rješavanje spora, primjerice pred Centrom za mirenje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, ili Centrom za mirenje pri Hrvatskom uredu za osiguranje. Također možete svoje pravo ostvarivat i pred nadležnim općinskim sudom podnošenjem tužbe, za koji postupak je bolje angažirati stručnu pomoć odvjetnika.
Foto: Shutterstock
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano