"Početkom svibnja 2019. godine liječnik mi je preporučio čuvanje trudnoće, pa sam završila na komplikacijama, no nakon toga radila sam još dva mjeseca prije poroda. Godišnji odmor, međutim, nisam iskoristila. Budući da ću do prosinca 2020. koristiti porodiljni dopust, interesira me imam li pravo tražiti od firme u kojoj sam zaposlena i godišnji odmor za 2019. godinu?". Ovih dana u redakciju nam je došlo puno pitanja vezanih za korištenje starog godišnjeg odmora nakon rodiljnog dopusta. Mame, logično, žele provesti što više vremena s bebicom te iskoristiti sva svoja prava. Evo odgovora naše odvjetnice Blaženke Musulin.

Godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, radnik ima pravo iskoristiti po povratku na rad, a najkasnije do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine.

Iznimno od gore navedenog, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji radnik zbog korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju nije mogao iskoristiti ili njegovo korištenje poslodavac nije omogućio do 30. lipnja slijedeće kalendarske godine, radnik ima pravo iskoristiti do kraja kalendarske godine u kojoj se vratio na rad.

Znači, ako je razlog nekorištenja godišnjeg odmora jedan od gore navedenih, taj godišnji odmor iz prošle godine radnica će moći iskoristiti do kraja kalendarske godine, pa ako se sa porodiljnog dopusta vraća u 12. mjesecu, ista će moći iskoristiti stečene, a neiskorištene godišnje odmore do 30. lipnja ili do kraja godine ako joj nije omogućeno iskoristiti zaostale godišnje odmore do 30. lipnja.

Član posade broda, radnik u inozemstvu ili radnik koji je vršio dužnost državljanina u obrani može godišnji odmor u cijelosti iskoristiti u slijedećoj kalendarskoj godini.

Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora radnik ima pravo na naknadu plaće u visini određenoj kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, a najmanje u visini njegove prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca (uračunavajući sva primanja u novcu i naravi koja predstavljaju naknadu za rad).

S time da u slučaju prestanka ugovora o radu poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora, a naknada se određuje razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora.

Tekst: Blaženka Musulin, www.odvjetnicki-ured-musulin.hr Foto: Profimedia Trebate li besplatan pravni savjet, pišite nam na adresu urednistvo@roditelji.hr s naznakom "Za odvjetnicu". Na vaša pitanja odgovara odvjetnica Blaženka Musulin, koja se pretežno bavi područjem građanskog prava i više od 20 godina pruža stručnu pravnu pomoć fizičkim i pravnim osobama. Iza nje su godine iskustva u struci, mnoštvo riješenih parnica i završenih slučajeva, a u okviru odvjetničkog ureda Musulin radi s timom od četiri mlada pravnika. Ured zastupa pretežno fizičke osobe koje kroz neposredni kontakt s odvjetnicom iznose svoje probleme, te se svaki problem individualno prihvaća i rješava.