Pitanje: Imam jedno pitanje vezano za razvod braka od roditelja supruga. Živjeli smo skupa u kući koja je u vlasništvu svekrve, oni na jednom katu, a mi smo si drugi kat uredili, no nakon razvoda svekrva se iselila, a svekar završio u zatvoru zbog prijetnje smrću i dugogodišnjeg alkoholizma. S nama je dijete od 5 godina i ne osjećamo se sigurno zbog njega. Svekrva želi ostaviti kuću suprugu, ali mi se bojimo da će se svekar vratiti i praviti probleme, odnosno prijetiti i zlostavljati.
Odgovor:
U slučaju nasilja u obitelji, a sukladno Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji (Narodne novine broj 70/17 126/19, u daljnjem tekstu: „ZZNO“) ovlašteni ste zatražiti izricanje zaštitnih mjera u svrhu sprječavanja nasilja u obitelji, osiguranja zaštite zdravlja i sigurnosti žrtve nasilja u obitelji te radi otklanjanja okolnosti koje pogoduju ili poticajno djeluju na počinjenje prekršaja.
Prema ZZNO, ovlašteni ste zatražiti od suda izricanje zaštitnih mjera: (i) obveznog psihosocijalnog tretmana, (ii) zabrane približavanja, uznemiravanja ili uhođenja žrtve nasilja u obitelji, (iii) udaljenja iz zajedničkog kućanstva te (iv) obveznog liječenja od ovisnosti, kao i zaštitne mjere propisane Prekršajnim zakonom. Obzirom na situaciju, prikladne bi eventualno mogle biti zaštitne mjere zabrane približavanja, uznemiravanja ili uhođenja žrtve nasilja u obitelji te zaštitna mjera udaljenja iz zajedničkog kućanstva.
Prva mjera zabrana približavanja, uznemiravanja ili uhođenja žrtve može se izreći počinitelju nasilja u obitelji ako postoji opasnost da bi počinitelj mogao ponoviti nasilje u obitelji prema žrtvi nasilja. Sud će u odluci odrediti mjesta ili područja te udaljenost ispod koje se počinitelj ne smije približiti žrtvi nasilja u obitelji odnosno zabraniti uznemiravanje ili uhođenje žrtve.
Druga zaštitna mjera, udaljenje iz zajedničkog kućanstva može se izreći počinitelju nasilja u obitelji koji je počinio nasilje prema članu obitelji s kojim živi u kući ako postoji opasnost da bi mogao ponoviti nasilje u obitelji.
Bitno je naglasiti da se izricanje navedenih mjera može zatražiti i bez izricanja kazne odnosno prekršajne sankcije prema počinitelju nasilja u obitelji. Odluku o zatraženim mjerama donosi sud bez odgode, a najkasnije u roku od dvadeset četiri sata od podnošenja prijedloga za izricanje zaštitne mjere. Sud će odluku donijeti nakon saslušanja žrtve i osobe protiv koje se traži izricanje zaštitne mjere. Mjere se ne mogu odrediti u kraćem trajanju od jednog mjeseca niti dulje od dvije godine. Donesenu odluku sud dostavlja nadležnoj policijskoj postaji radi provedbe izrečene zaštitne mjere.
Prema Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (Narodne novine broj 91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 129/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09, 153/09, 143/12, 152/14) iako niste vlasnici nekretnine, nego posjednici i dalje uživate pravnu zaštitu u slučaju da nastupi smetanje posjeda. U slučaju da dođe do smetanja posjeda, ovlašteni ste putem suda zatražiti zaštitu posjeda ili povrat posljednjeg stanja posjeda stvari. Zaštita se ostvaruje putem posjedovne tužbe koja se mora podnijeti sudu u roku od 30 dana od dana kada je tužitelj saznao za smetanje posjeda i počinitelja, no najkasnije u roku od godine dana od dana kada je nastalo smetanje.
Foto: Profimedia
Chrissy Teigen kritiziraju jer joj kći drži noge na kuhinjskom pultu dok kuhaju
Kako darovita djeca zamišljaju bolji svijet? Birali bi učitelje, predmete, a tehnologija im je pomagač, ne gospodar
Maja Šuput pokazala novu Bloomovu frizuru: 'Baš si ga skratila, sad je pravi dečkić'
Dragi odrasli...: Pisma djece iz Hrvatske za bolji svijet, ovo su njihove poruke
Uranjeno božićno ukrašavanje usrećuje, znanstveno je dokazano